| Ww1977gabor a întrebat:

Pote un minor sa se căsătorească la 14 ani și băiatu la17

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Fata la 15 cu acordul parintilir si avizal medicului si baiatul la 18.

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Nu mai promova căsătorii între minori pe site ul asta. Păstrează habotnicia aia pentru tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Ania, legea s-a modificat, nu mai da sfaturi dupa ureche ca sunt proaste si induci oamenii in eroare.
Nu mai exista acordul minorei sub 16 ani, acum terbuei sa ai 16 ani impliniti si unul din ei sa fie major.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, la 14 ani sub nicio forma

| Fatamuntilor a răspuns:

Conform Codului Civil varsta sotilor este 18 ani pentru amnadoi!
din motive temeinice minorul facut 16 ani se poate casatori cu avziiz medical si cu acordul parintilor

(1) Căsătoria se poate încheia dacă viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani.

(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor săi sau, după caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelă în a cărei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre părinţi refuză să încuviinţeze căsătoria, instanţa de tutelă hotărăşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.

(3) Dacă unul dintre părinţi este decedat sau se află în imposibilitate de a-şi manifesta voinţa, încuviinţarea celuilalt părinte este suficientă.

(4) De asemenea, în condiţiile art. 398, este suficientă încuviinţarea părintelui care exercită autoritatea părintească.

(5) Dacă nu există nici părinţi, nici tutore care să poată încuviinţa căsătoria, este necesară încuviinţarea persoanei sau a autorităţii care a fost abilitată să exercite drepturile părinteşti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii nu sunt de vină. Și părinți l-or căi mărită însoară vinde de la vârste grav de fragede ce ar putea ști acel copil la 14 ani ai săi de de meritaș și însurat? Ei își și-au măcelărit propi copii și viitorul lor îl loc să-le ofere educație săi țină la șchola săi educe ca părinți ei să-și educe copii părinți nu străini nu profesori și părinți căci educația și exemplul cel mai bun îl poți lua in Viața de la un părinte dar dacă Doamne ferește dai de niște părinți care te vinde ca mielul la măritaș și însurat și îndeamnă copii la prosti băutul fumatul drogatul cu tot felul de substanțe nocive pentru sănătatea și viața l-or atunci acel copii nu va mai fi om toată viața sa și el va da același exemplul copiilor săi și uite așa generați de copii vor fi măcelărit de propi l-or părinți la 14 ani încă este un copil acel copil nu este de măritaș însurat sau relație de tot felul... Voi nu vedeți rezultate pe care le avem in societate cu acei "oamenii" care se consideră "asumați" "maturi" în toată firea cum sfârșesc? din cauza educație prostie primite de la părinților l-or boschetari drogați scandale certuri își dau in cap unul altuia nu avem destule exemple? Sa înțelege că un copil de 14 ani nu este de măritat și însurat și nicio altă relație legată intimă între ei sub nicio formă până la vârsta minimă de 18 ani căci abia atunci fac și ei o șchola și cât de cât devin și ei responsabili maturi ce să știe un copil mă de 14 ani de Măritaș și însurat ce să știe? Îi îmbolnăviți pe copii le frați copilăria le furați sufletul si inima la copii ei trebuie sa se joace sa știe de copilăria l-or nu copii să facă copii și copii să-și trăiască copilăria așa devine copil un om sănătos căci copilăria unui copil este enorm enorm de importantă nu aveți habar cât contează pentru un copil să se joace să-și faca el "nebunile lui/ei" vrem oamenii sănătoși? Vrem generație capabile și de viitor și plini de viață și de frica lui Dumnezeu? Atunici lăsați copii sa fie copii nu copii sa facă copii