| Anonim3222222 a întrebat:

Poti fi cu adevarat fericit in viata daca nu esti bogat? eu sunt obsedat sa ma imbogatest am incercat de toate:jocuri de noroc, actiuni, pariuri dar nimic.Voi credeti ca exista ceva mai important in viata in afara de bani? bineinteles sanatatea este cea mai importanta dar credeti ca cineva cu o viata mediocra sot sotie 1-2 copii o casa mica-medie poate fi pe jumatate la fel de fericit ca cineva bogat care poate avea orice fata,orice masina,orice casa, nu are griji, poate merge oriunde oricand etc.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O, da, poti fi foarte fericit si daca nu esti bogat. E adevarat ca e greu sa fii fericit daca esti extrem de sarac. dar daca ai o camera a ta, niste haine potrivite vremii si suficienta mancare, poti fi absolut oricat de fericit. Evident ca mai fericit decat un om bogat.
Si sa stii ca pana nu incerci munca indarjita, se cheama ca nu ai incercat sa faci nimic pentru a te imbogati (pariurile, jocurile de noroc, etc sunt doar pentru prosti care au bani de pierdut aiurea)

| AFR81 a răspuns:

Cel mai important lucru in viata este sa traiesti (sper ca ai inteles la ce ma refer), sa realizezi ceva si, cel mai important, sa fii fericit si sa te simti implinit. Fa ceea ce-ti place, indiferent daca acest lucru costa bani sau nu. Daca te simti cu adevarat iubit, daca ti-ai gasit consoarta, daca copiii tai reprezinta raza ta de soare si scopul pentru care traiesti, atunci da, poti sa fii fericit si cu un trai modest. Chiar astazi s-a intamplat (si nu, nu mint), uitandu-ma in jurul meu, sa ma incerce un sentiment de tristete. Un fost vecin de al meu care era foarte sarac, despre care sunt sigur ca nu a terminat nici macar opt clase si care, uitandu-si omenia (era al dracu si inainte, insa acum se comporta de parca ar fi buricul pamantului) si intrand intr-un cerc de interlopi, pacalind lumea si facand fel si fel de ilegalitati, si-a ridicat a doua vila in oras. Nu mai vorbesc de restaurantul si de masinile pe care le poseda. Stiind ca exista atatia oameni cinstiti si scoliti care duc grija zilei de maine, chiar am fost revoltat si invidios. Ei bine, sentimentul asta a durat cam 15 minute, timp in care nu am simtit altceva decat furie. Ce vreau sa spun este ca, chiar daca, cateodata, ne simtim nedreptatiti, trebuie sa ne eliminam frustrarile, acestea facandu-ne sa nu ne mai putem bucura de minunata viata pe care o avem. Trebuie sa uitam de altii si sa ne multumim cu ceea ce avem. Legat de treaba cu pariurile, sa joci moderat, ca un hobby, este ok, chiar daca o faci zilnic, insa sa mergi la agentie cu gandul de a te imbogati este sinucidere curata pentru propriul portofel. In concluzie, iti repet, impune-ti faptul ca viata e frumoasa si bucura-te de ea pentru ca, chiar este.

https://www.youtube.com/watch?v=vx2u5uUu3DE

| neutrino a răspuns:

Sanatatea ta si a familiei tale trebuie sa fie pe primul loc.

| OldSoul a răspuns:

Sincer? Iti piere toata fericirea cand stii ca toti iti sunt alaturi doar pentru ca ai banii, altfel spus te folosesc.
Cat despre fericire, depinde, cel mai adesea este doar un ideal si nimeni nu o poate avea tot timpul.

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Uite,iti dau un exemplu din viata reala si adevarat pe aceasta tema.De curand am pierdut o persoana foarte draga mie din pricina cancerului. Avea o fata si un sot minunat si ducea o viata lipsita de griji, avea tot ce-i trebuia, avea foarte multi bani.Pana s-a imbolnavit si a murit, iar acum toti banii pe care ii iau nu le pot alina durerea sotului si fiicei ei. Sper ca te-am ajutat.

| Enertx a răspuns:

Banii sunt cei mai importanti, tine de bani ca de propria ta viata! Ar trebuii sa iti pui prioritatea in viata sa treci intr-un fel de trai superior sa stai mai bine sa te respecti mai mult, evident ca sa te respecti mai mult ai nevoie de bani. Fa-ti prioritatile in viata in asa fel sa castigi cat mai multi bani.

| yooras a răspuns:

"Banii fac pământul să se învârtă!"
Eu nu am nevoie de sănătate, important e să am BANI că restul vin de la sine XD

| anonim_4396 a răspuns (pentru yooras):

Si toata lumea vrea sa ploua cu valuta. Da' nu se-ntampla. sad