| Anino23RO a întrebat:

Poti rămâne repetent din cauza evaluării naționale clasa a 6 a daca iei nota mica?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu ramai repetent daca iei sub 5, ci vei fi repartizat alaturi de altii cu note mici.Totusi, de ce esti asa descurajat? Inca mai ai timp sa inveti sa scoti macar de un 6-7.Succes.

,,[...] pentru că învăţământul este obligatoriu în România pe durata a 10 clase, elevii care au media sub 5 la Evaluarea Naţională nu rămân pe dinafară. Ei ar urma să fie repartizaţi şi spre locurile disponibile la diferite şcoli profesionale. Măsura se vrea a fi inclusiv una prin care se doreşte revitalizarea şcolilor profesionale, respectiv revitalizarea anumitor meserii unde am avut de suferit în ultimii ani din cauza lipsei de personal.'' - https://observatornews.ro/......29357.html

| Maestrul76 a răspuns:

Slt, nu ramai repetent, Evaluarea Natională este doar o evaluare care se da la nivel de tara si care verfica nivelul elevilor, pe baza EN se dau fonduri scolii si etc. Asa ca frt fara griji ca nu ramai! Seara faina!