| Ratacit_Suflet_1991 a întrebat:

Poveste de dragoste trista dau funda big grin love struck

4 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Hei! Scuze dacă ti-am lăsat vreo 1-2 care nu-s de dragoste, dar n-am fost atentă la întrebarea ta, dar să ştii că ţi-am lăsat şi de dragoste. Pup

Îmi doresc sa-ti fie atât de dor de mine încât nimeni si nimic pe lumea asta sa nu te opreasca sa ajungi la mine! Îmi doresc sa-ti fie atât de dor încât sa te doara! Asa cum ma doare si pe mine, sa mori pe dinauntru în fiecare minut si sa nu fie nimeni care sa te ''scape'' de acest dor, în afara de mine! Îmi doresc sa-ti fie atât de dor încât sa simt si eu.Sa simt si eu ca ma cauti prin atâta lume, cum te caut si eu. Îmi doresc sa-ti fie dor de mine, asa cum îmi este mi-e dor de tine!

Nascuti pe timpul regimului comunist, vedem acum, în anul 2015, cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decât atunci când au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre în jur de 50 de ani.
Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sângeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta însemna ceva o data.
Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea", "Castel", "Ratele si vânatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsea","Sticluta cu otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (închiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile închisi în casa), primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casetele audio si le-am înlocuit cu CD-uri.
Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.
Noi am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.
La gradinita am învatat poezii în româneste, nu în engleza.
Si am cântat "MULTI ANI TRAIASCA" nu "HAPPY BIRTHDAY" la aniversari.
Am sorbit din ochi "Pasiuni" mai ales "Sunset", chiar si "Dallas", si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea înca televizor.
Reclamele de pe posturile straine ne înnebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi guma Turbo, sau pustile alea absolut superbe cu apa.
Între timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate în cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.
Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys si Take That, si înca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam!
Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atât de Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Abba si de Queen, cât si de noile nume gen: 50 Cent si Britney Spears.
Am citit "Licurici", "Pif", "Ciresarii", si am baut "Cico" si "Zmeurata" si ni s-a parut ceva extraordinar când au aparut primele sucuri "de la TEC " fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.
Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul.
Noi nu ne dadeam beep-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau PlayStation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.
Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fântânita", sau "Flori, fete sau baieti", sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura" pe cine "iubeam".
Noi suntem cei care înca au mai "cerut prietenia", care înca roseam la cuvântul "sex", care dadeam cu banul care sa intre în farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam în capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperând ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.
Este uimitor ca înca mai suntem în viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale în masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe mâini dupa ce ne-am jucat cu toti câinii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de câte lipide si glucide mâncam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si câte un pachet de tigari de la tutungerie.
Noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am râs la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".
Suntem o generatie de învingatori, de visatori, de "first-timers".

- Mi-e dor de tine
- Nu, nu venii acum sa-mi spui ca ti-e dor! Si mie mi-a fost, am încercat sa vorbesc de atâtea ori cu tine, macar ca sa vad cum o mai duci, sa-ti mai aud putin vocea, dar m-ai ignorat total. Asa ca las-o balta. Nu vreau sa mai îmi spui minciuni. Nu vreau sa mai ajung sa cred în ele. Nu vreau sa te mai tin lânga mine, nici macar nu încerc sa te mai iau înapoi. E rândul tau sa luptii si sa vezi ca celuilalt nici nu-i pasa, e rândul tau sa-ti bati capul, pentru ca eu am obosit deja! Da, acum câteva saptamâni as fi dat orice pentru un asemenea mesaj din partea ta. Acum câteva saptamâni mesajul asta m-ar fi facut fericita, mi-ar fi facut inima sa bata mai tare si picioarele sa-mi tremure, dar AZI NU! Azi nu ma mai intereseaza. E tot una.
- De ce încerci sa faci pe indiferenta? Îmi dau seama dupa cuvintele tale ca înca te doare, ca nu m-ai uitat.
- Nu, în unele privinte te înseli. Nu te-am uitat, probabil nu o sa o fac niciodata. M-am resemnat, atâta tot. M-am resemnat ca tu mereu o sa fugi când mi-e lumea mai draga, când lucrurile devin mai serioase. M-am resemnat cu ideea ca niciodata nu o sa fie ceva între noi.
- Bine, cum vrei tu
- Vezi, esti prea las sa ramâi si sa lupti. Te-am refuzat putin si deja ai dat înapoi. Asta spune totul! P.s : Sper ca vezi si tu cum doare indiferenta. happy Era si timpul.

Totul începe cu "Adauga prieten", urmeaza un schimb de LIKE-uri,dupa aceea o ciupitura, doua, zece, se continua cu mesaje private,cateva iesiri la suc(cafea,bere, mici, îinghetata-ce prefera fiecare laughing ) în care totul e roz si frumos(ca la aproape fiecare relatie care este la început), se lasa cu cateva certuri mici (în care vina este aproape mereu al baiatului), dupa care urmeaza cearta ce mare care se termina în cel mai rau caz cu înjuraturi si sfântul BLOCK.
The End!

E un lucru probabil, mai frecvent în ziua de azi, în care baiatul renunta la o fata pentru alta mai buna. Aici e ceva gresit! Unii baieti îsi dau seama ca e bine, altii ca nu. Cei care cred ca au facut o greseala sunt cei care au lasat sa plece o fata pe care o iubeau! Adica na, esti baiat, dar daca ai lânga tine o fata care te iubeste, care te respecta, care oricând ai nevoie de ea încearca sa te ajute cum poate, care este alaturi de tine în momentele de impas, de ce ai renunta la ea? Pentru ca vis-a-vis ti-au lucit ochii când ai vazut-o pe acea fata cu decolteul ei generos, fundul bombat, tocurile înalte si parul acela decolorat. SERIOS? La ce te pot ajuta unghiile ei false? Ok, te-ai dus la acea tipa, cica voiai sa o uiti pe fetita ta. O scoteai în oras, îti petreceai tot timpul cu ea dar copila aceea cu care ai stat atâta timp cu ea, plângea, nu dormea si nu te putea uita. Tu o înjurai, erai gelos, pentru ca oricât de distant ai fi vrut sa fii, o IUBEAI. Îi spuneai ca e panarama, ca vorbeste cu altii. Ai DEZAMAGIT-O! Nu, nu e panarama, a cautat în bratele oricui alinare, liniste. Chiar nu te durea când îi spuneai toate astea? Cât de cinic poti fi? Tot tu pleci de lânga ea, tot tu esti cel care vrea sa fie doar a lui. Pâna la urma ce vrei? Crezi ca fetita ta va accepta sa te împarta cu altele? NU CRED. Copila ta o ardea prin cafenele, alcoolul era singurul ei refugiu si tu cu lacrimi în ochi îti venea sa-ti strapungi inima sa vezi ce ai facut tu din ea. Voiai sa o iei în brate, sa te întorci la ea, dar nu stiai daca inima ei mai poate. Si într-un final te-a acceptat, pentru ca te iubea, dar asta nu înseamna ca trebuia sa profiti de sentimentele ei. Dragi baieti, nu aruncati diamantele pretioase pe buturugi. O buturuga se sparge, pe când diamantele nu. Când aveti o astfel de copila lânga voi, oferiti-i tot ce aveti mai bun, pentru ca MERITA!

O viata avem! nu sta sa plangi dupa vreun prost care nu te merita. Canta si danseaza ca ai timp de iubire, am crezut ca o sa se termine lumea cand o sa ma despart de el, da, pentru cateva zile am fost ceva mai rau decat moarta, dar mi-a trecut, in orice clipa ai ocazia sa schimbi totul. Si... zambesc happy si sunt fericita pentru ca in final am acceptat ca asta e viata si nu ai cum sa obligi un om sa te iubeasca. E de ajuns sa ma iubesc pe mine si pe prietenii mei ca sa pot incepe o viata noua. Nu uita:
CE E AL TAU, E PUS DEOPARTE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește cărțile lui Mihail Drumeș. Toate-s triste.

| fqwaf a răspuns:

Vrei fictiune sau reala? Poti sa te uiti la filmul remember me