| Smillee a întrebat:

Prin ce se deosebesc conductoarele de izolatoarele electrice? ajutati-ma va rog acum imi trebuie urgent dau funda

Răspuns Câştigător
| MotanuXzX a răspuns:

Salut,conductoarele sunt obiectele sau materialele ce permit trecerea curentului electric prin ele. Exemplu: firele de tensiune,care sunt facute din aluminiu, cupru sau mai stiu eu ce acolo, mai mult metalele au proprietati de conductivitate; Izolatoarele sunt obiectele sau materialele ce impiedica trecerea curentului electric prin ele. Exemplu: lemnul, cauciucul, plasticul etc.

1 răspuns:
| Ioanagabb123 a răspuns:

Prin izolatoare nu poate trece curentul electric si evident, prin conductoare trece ( coducatoare= conduce curentul electric, izolator= nu conduce curentul electric, il izoleaza, nu il lasa sa iasa )

Sper ca te-am ajutat.