| Cristian22 a întrebat:

Problema cosurilor

Am si eu o problema, ca majoritatea adolescentilor, problema cosurilor. Am incercat multe creme naturiste, am fost si la medicul dermatolog si el nu poate trata problema decat in exterior. Mi-a prescris multe creme, lotiuni si, nu prea m-au ajutat. Am cateva intrebari legate de cosuri de asemenea (sunt baiat). Si inca ceva, daca imi dati niste raspunsuri va rog sa evitati cremele si lotiunile din farmacii. Sunt la pamant cu banii si sunt dispus sa incerc doar masti, creme, etc facute in casa cu alimente normale gen lamaie, mar, banana, usturoi, etc happy

1. Sexul te poate scapa de cosuri? Daca da, este vreo diferenta intre sex si masturbare? Are vreo legatura, "ata" de pe penis?

2. Aplicarea lamaiei pe portiunea cu probleme ajuta la disparitia cosurilor?

Va rog sa imi raspundeti cat mai repede, nu mai suport, sunt deja 5 ani de cand am aceasta problema si nu mai vreau sad multumesc

Răspuns Câştigător
| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Uite un tratament luat dintr-o carte care se numeste,, Sanatate cu tratamente naturiste,,(poate ai auzit de ea, dar in fine sa trecem la problema ta) Deci Aromaterapie: Unele uleiuri esentiale-ca cel din boabe de ienupar si cel de cedru libanez ajuta la normalizarea secretiei de sebum. Uleiul de levantica si cel de geraniu au proprietati antiseptice si vindecatoare iar romanita si petit-grain reduc inflamatia. Adaugati cate 2 picaturi de ulei de boabe de ienupar si de cedru libanez 1/2 de cana de apa.Cu un tampon de vata aplicati solutia pe piele din 2 in 2 ore. Adaugati 2 picaturi de ulei de ienupar la 1 lingura de ulei de jojoba sau de migdale dulci.Amestecati si aplicati pe zonele cu probleme la fel ca mai sus. Adaugati cate 2 picaturi de ulei de petit-grain si de cedru libanez la 5 lingurite de ulei de jojoba.De asemenea, adaugati aceleasi uleiuri esentiale la 5 lingurite dintr-o lotiune de corp neparfumata.Folositi uleiul seara, si lotiunea dimineata! Si acum Filioterapie: Amestecati cantitati egale de radacina de papadie brusture urzica coada soricelului turita mare si echinacea si faceti o infuzie. Beti cate 1 sau 2 cani pe zi. Fierbeti 2 sau 3 lingurite de busuioc uscat intr-o cana de pa.Raciti si aplicati cu un tampon de vata pe pielea curata.Curatati-va tenul o data pe zi stand cu fata deasupra unui vas cu apa foarte fierbinte timp de 5-10 minute cu un prosop pe cap.Uscati-va tenul apoi stergeti-l cu apa de trandafir de flori de soc hamamelis distilat sau ceai de galbanele.Alternativ folositi apa calduta cu cateva picaturi de tinctura de galbanele. Si acum cand trebuie sa apelati la medic: Remediile naturale nu va ajuta la ameliorarea acneei.Banuiti ca acneea este efectul secundar al unui tratament medical. Sper ca te-am ajutat si te rog da-mi si mie o funda...(eu cred ca merit cat am scris si crede-ma ca e cel mai bun raspuns daca ai rabdare sa citesti cu atenti o sa-ti iasa tratamentul natural) Bafta!