| lorenmorgan a întrebat:

Profa de romana mi-a dat sa citim 36 de romane pe vara dar eu nu am realizat aceasta sarcina am citit abia 2 opere dit tot numarul,va rog sa-ma ajutati cu ceva sfaturi! cum pot avea placearea de a citi,defiecare data cind incep sa lecturez un roman il fac in mult timp, mereu nu am rabdare si inchid cartea si spun ca mine o sa citesc!

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea ai cum sa le citesti mai repede. Cititul rapid se antreneaza. Cred ca lucrul asta tine mai mult de autoeducare. Eu am avut o profa care stia sa ne motiveze (pentru ca ne tinea in 2 pana nu vedea ca i-am citit romanul si i-am facut rezumatele extrem de detaliate, mai ales ca avea un simt foarte dezvoltat in "a simti" rezumatele luate de pe net). La mine cel putin asta a functionat: frica de a nu ramane in 2 tot liceul. laughing

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Ai aceiasi problema ca minelaughing nu avem rabdare...
uitate la filmele inspirate din aceste romane, poate ca sunt plictisitoare dar e mai bine decat sa citesti 1000 de paginilaughing

| Tαиíα a răspuns:

Încearcă poate ciuți rezumatele la fiecare carte ca dacă te întreabă sa știi ce sa zici și nu o sa se observe ca nu ai citit.

| lolce a răspuns:

Asa am fost si eu.
Incepe sa citesti carti mai noi (Jurnalul unui pusti) pana prinzi gustul citirii.