| Bogha a întrebat:

Pun o intrebare ce nu are treaba cu viata personala. Daca ai note proaste la scoala, esti prost sau mai putin inteligent sau destept? Ca in general profesorii iti intiparesc in cap faptul ca daca nu stii la scoala esti prost de fel si ca nu te duce tartacuta in viata de zi cu zi. Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că e vorba de tine aici. Te-a numit cineva "prost" sau care e problema?

| zurick a răspuns:

Ce înseamnă note proaste?
Părerea mea e că ar trebui să ai note mari doar la materiile care te interesează și/ sau ai nevoie de ele pentru examen. Nu mi se pare vreun semn de inteligență abia să treci clasa, dar dacă nu ai probleme cu asta și ai note de trecere și note mai mari unde te interesează, e perfect. Viitorul tău ține de tine și nu se referă musai la note. Depinde de tine, ce îți dorești, doar, fă ce ai nevoie pentru ce domeniu vrei tu. Însemnând doar să nu regreți ceva
Profesorii spun multe și uită, că au fost și ei elevi, dar nu înveți pentru ei, ci pentru tine. Părerea lor despre tine nu definește capacitatea ta. Însă, nu vreau să o dăm pe o aroganță de tipul "școala vieții ". Învață ce ai nevoie pentru tine, dar ai grijă, să îți fie util.

| VoidEternal a răspuns:

Mai degrabă dezinteresat. Și/sau iresponsabil.

| LordCristobal a răspuns:

Sistemul de învățământ românesc e foarte prost
Programa e foarte grea și dificila și mulți din profesori sunt rigizi și mai au metehne din epoca comunistă.
Daca nu ai note bune la școală nu înseamnă că ești prost.
Poate exista posibilitatea sa excelezi in alte domenii decât cele de la școală.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Important, parerea mea, este cu ce ramai in cap dupa ce te asculta/teste/teze/examene.