| SkUlL_1101 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti care au fost 3 consecinte ale revolutiei pasoptiste? Funa cel ma irapid

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauzele Revoluției Europene au fost împărțite în trei categorii:

economice:
progresele economiei capitaliste sunt frânate de revenirea la regimul absolutist;
criza alimentară, amplificată de seceta din 1847-1848;
creșterea excesivă a prețurilor;
cauzele socio-politice: nemulțumirea burgheziei, țărănimii, nobilimii liberale, muncitorimii datorită revenirii regimului absolutist și lipsei drepturilor democratice;
cauzele naționale: dominația străină, nevoia de unire a statelor farâmițate și independența tuturor statelor.