| thegreatgatsby a întrebat:

Quiz Harry Potter happy
1. Cati ani implineste Harry in prima carte "HP si Piatra Filozofala "?
2. Ce pasare e folosita ca mijloc de comunicare principal in lumea vrajitorilor?
3. Ce creatura se hraneste cu emotiile pozitive ale oamenilor?
4. Cati jucatori sunt intr-o echipa de Quidditchwinking?
5. Cine e prima persoana care il recunoaste pe faimosul Harry Potter in tren, cand se duce la Hogwarts pentru prima oara?
6. Cand se termina un meci de Quidditch?
7. Ce fac fantomele in Ziua Mortii?
a) Dispar pentru 24 ore
b) Dau o petrecere
c) Le fac farse oamenilor
8. Care profesor este auror?
a)Moody
b)Sprout
c)Hooch
9. In ce s-a transformat ziarista Rita Skeeter ca sa afle info. despre Hogwarts?
a)insecta
b)copac
c)lup
10. Cine il invata pe Harry sa joace sah vrajitoresc?
11. In ce tara a lucrat Charlie Weasley? (hai ca nu-i greuwinking )
12. Cati ani au trecut pana sa fie deschisa Camera Secretelor pentru a doua oara?
13. Ce l-a eliberat pe Dobby?
a) o soseta
b) chiloti
c)pantofi noi
14. Cine l-a omorat pe Moody-ochi-nebun?
a) Mundungus
b)Voldemort
c)Bellatrix
15. Cate talismane ale mortii exista?
16. La ce foloseste Pocalul de Foc?
17. Cand a murit Cedric Diggory?
18. Cum il cheama pe tatal lui Draco Malfoy?
19. Ce semn au devoratorii mortii pe mana?
20. Cine l-a omorat pe Albus Dumbledore? happy

Fundita + voturi happy

10 răspunsuri:
| Neah a răspuns:

1) vreo 11-12
2) Bufnita
3) Demonii aia care patesc Azkaban
4) Nu stiu straight face
5) Ron
6) Pana cand prinzatorul prinde Hotoaica
7) b.
8) Moody
9) Insecta
10) Ron cred
11) Romania laughing
12) Nici pe asta nu o stiu laughing
13) a.
14) a. sau b.
15) 3
16) Sa arate jucatorii care vor fi la concursu ala
17) In cimitirul in care a fost transoprtat de Pocal in a 4-a carte
18) Lucius
19) Un cap de mort
20) Plesnala

| alyna a răspuns:

1.11 ani
2. bufnita
3.dementorii pazitorii inchisorii Azkaban
4.7 jucatorii
5.Ron Wesley
6.PAna cand prinzatorul si anume harry potter la cercetasi prinde hotoaiza!
7.b
8.moody
9.b
10.Ron
11.Romania
12.50 de nai cred
13.a
14.b
15.3:pelerina invizibila, piatra viselor, bagheta de soc
16.Pt a arata vrajitorii participanti la turnir
17.in timpul turnirului celor trei vrajitori in a 4 carte
18.lucius reacredinta
19.in sarpe
20.de fapt acesta stia ca va muri si si-a planuit moartea punandu-l pe plesneala sa il omoare!

| LenaCresida a răspuns:

1. 11
2. Bufnita
3. Dementorii, paznicii inchisorii Azkaban
4. 7 ( 3 aruncatori, 2 prinzatori, 1 portar si un cautator )
5. Ron Weasley
6. Un meci de Quidditch se termina atunci cand cautatorul unei echipe primde hotoaica aurie
7. b) Dau o petrecere
8. a) Moody
9. a) insecta
10. Ron Weasley
11. Romania :d
12. 50 de ani
13. a) o soseta
14. b) Voldemort
15. c) Trei talismane : Bagheta din Soc, Piatra Invierii si Pelerina Invizibila
16. Pocalul de Foc selecteaza participantii fiecarei scolii ( Hogwarts, Durmstrang, Beauxbatons ) care vor participa la Turneul celor trei vrajitori
17. Cedric Diggory a murit atunci cand el si Harrry au fost teleportati in cimitirul unde a reinviat Voldemort
18. Lucius Malfoy
19. Devoratorii Mortii au pe mana semul lui Voldemort, un cap de mort, prin care acesta ii poate chema la nevoie
20. Albus Dumbledor a fost omorat de Severus Snape

| swag a răspuns:

1. 11 of course.
2. bufnita.
3. Dementorii care pazesc inchisoarea, dar care mai apoi se alatura Stim-Noi-Cui
4. 7
5. *le search* Ron Weasley
6. cand este prinsa hotoaica aurie
7. petrec :-D
8. Alastor Moody
9. insecta
10. Ron
11. ROMANIA!
12. 50
13. paii...lui ii placeau sosetele, deci o soseta.
14. stim noi cine...
15. 3 : bagheta de soc, piatra vietii si pelerina invizibila.
16. alege cei trei vrajitori din turnirul celor 3 vrajitori
17. dupa turnir, cand a atins cupa care era un portal, si a fost omoratstraight face
18. lucius
19. sarpe
20. boul ala de plesneala

Fundita? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) 11

2)Bufnita

3)Dementorii

4)7

5)Ron Weasley

6)cand cautatorul prinde hotoaica

7)b

8)a

9)a

10)Ron Weasley

11)Romania

12)50 de ani

13)a

14)b

15) Bagheta din Soc, Piatra Învierii si Pelerina Invizibilă

16)pocalul de foc selecteaza particpantii pentr Turnirul celor Trei Vrajitori

17)In HP si pocalul de foc, de catre Voldemort

18)Lucius Malfoy

19)semnul mortii (sarpe)

20)El si cu Plesneala au facut un plan ca Dumbleodore sa para ucis de Plesneala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@swag, daca iti mai vizionezi intrebarile, te rog spune daca e ceva gresit in raspunsurile mele...si daca e, da-mi-le pe cele corecte...(aaa, si super Quiz)

| crash15 a răspuns:

1.11, 2. bufnita, 3.dementori, 4.7(3 atacanti, u cautator, 1 portat si 2 care arunca balonul ghiulea), 5.Ron Weasley, 6.cand cautatorul prinde hotoaica aurie, 7.b, 8.a, 9. a, 10.Ron Weasley, 11.Romania,
12.cred ca 50(mi-e lene sa deshid cartea), 13. a, 14.nu stiu, n-am vazut filmul si n-am cartea, 15.7, 16.alege campionii fiecarei scoli, 17.in timpul ultimei probe din turnirul celor 3(4)vrajitori, omorat de sobo, in cimitir(pocalul de foc) 18.luciul malfoy, 19. un craniu cu un sarpe care iese din gura, 20.severus snape

| Marya1234 a răspuns:

Fratilor ce aveti cu plesneala la aparat pe harry pana in ultima clipa
nici draco n-are vinae doar un copil pus de un tampit sa o faca
1) 12 ani
2)bufnita
3) Dementori
4)7
5)ron
6)cand este prinsa hotoaica
7)b
8)a
9)a
10)ron
11)Romania ole ole ole
12)50 ani
13)a
14)a
15)3
16)stabilirea concurentilor din turnirul celor 3 vrajitori
17)in Harry Potter si Pocala de foc
18)Lucius
19)un cap de mort cu coada de sarpe
20) plesneala obigat de dumbledore pentru a avea incredere lord voldemort in el si a se crede ca plesneala este detinatorul baghetei de soc

| asdfgbhjkl a răspuns:

1.11
2.Bufnita
3.Dementorii
4.7 jucatori
5.Ron Weasley
6. Dupa ce cautatorul prinde Hotoaica.
7.Dau o petrecere laughing
8.Moody.
9.Insecta.
10.Ron Weasley
11.Romania.
12.50 de ani.
13.O soseta.
14.Mundungus
15.Pai poate vrei sa spui din ce sunt formate aceste talismane ale mortii,pentru ca talismane exista o gramada:Bagheta de soc,cea mai puternica bagheta din lume, Piatra Invierii, care are puterea de a invia pe cei dragi, iar Pelerina Invizibilitatii, care te ascunde de dusmani.
16. Pocalul de foc a fost folosit in Turnirul celor 3 vrajitori, iar cine voia sa participe la acest turnir trebuia sa scrie propriul nume pe un pergament si sa il puna in Pocal.In Harry Potter 4, insa, s-a aplicat o noua regula:nici-un vrajitor minor nu avea dreptul de a partecipa la turnir, pentru siguranta lor.
17. Cedric Diggory a murit la finalul Turnirului celor Trei Vrajitori, cand a atins Cupa, impreuna cu Harry, iar aceasta a fost de fapt un portal si i-a condus direct catre Voldemort si slujitorul sau Sobo, care l-a ucis pe Cedrig.
18.Lucius Malfoy.
19.Un sarpe.
20.Severus Snape.

| Twinkl a răspuns:

Nu stiu cati dintre voi ati citit cartile sau cel putin Harry Potter si Piatra Filozofala dar primele persoane care il recunosc pe Harry in tren sunt gemenii Weasley. Deci raspunsul la intrebarea 5 e gresit.