| anonim_4396 a întrebat:

Recent a murit tatal unui prieten. M-a pus pe ganduri. Desi am terminat liceul si se presupune ca sunt matura, nu sunt. Mi-e teama, imi vine sa plang stiind ca odata as putea trece prin asa ceva. Parintii sunt totul pentru mine. Ce sa ma fac, cum sa imi revin? Ma tot gandesc... Invat, ei muncesc si uitam ca nu va fi mereu asa. Sunt minunati, au facut atatea pentru mine. Ce se intampla dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Cand aveam vreo 5 anisori, i-am spus mamei mele ca imi pare rau de faptul ca nu e si ea la fel de tanara ca si parintii prietenilor mei, ea avand 38 de ani, cand m-a nascut; la vremea respectiva, se spunea ca sunt " copil facut la batranete ", asa era o vorba...
Ea a inteles imediat despre problema mea, si a aincercat sa-mi explice in cuvinte simple, ca exista un destin, ca oamenii se nasc, dar si mor.
Tot pe-atunci a inceput sa-mi faca un minim de educatie religioasa, sa ma invete rugaciuni, (nu prea multe, ca nici ea nu stia), si sa ma rog la Dumnezeu sa-mi indeplineasca dorintele.
Iar dorinta mea de a-i da viata cat mai lunga mamei mele, n-a lipsit niciodata.
Acum, eu am 46 de ani, iar ea 84, dar teama tot nu mi-a disparut.
In tot timpul asta, am incercat, si inca mai incerc sa invat sa traiesc cu aceasta teama.
Asa va trebui sa faci si tu!
Oricum, vor fi multe momente in care vei uita de aceasta teama, vei avea multe probleme in viata, care iti vor alunga gandul de la ea.
Cat despre ce se intampla dupa moarte, nu stiu ce sa spun, dar cred ca cel mai important lucru este amintirea, amintire care face omul NEMURITOR, caci doar asa imi pot explica viata vesnica, despre care se tot vorbeste.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

După moarte ajungi la morgă unde îți sunt scoase organele și ești acolo tăiat, cusut, etc. Urmează înmormântarea care se termină desigur prin încuierea ta într-un sicriu în pământ. După corpul trece prin faza descompunerii. După ce Pământul va fi distrus din diverse motive probabil nici acele oseminte nu o să mai existe, vor fi dezintegrate. Povestea se schimbă un pic dacă alegi incinerarea. Sper că te-am ajutat, baftă. Și nu te teme, și tu vei urma procesul ăsta.

| Kenya a răspuns:

Nu te mai gandii la astfel de momente! Asa e in viata, suntem nascuti sa traim si sa la sfarsit sa murim.

| oRaduXD a răspuns:

Nu iti face griji de lucrul asta nu te mai gandi entru ca, cu cat te gandesti m-ai mult la asta lucrurile chiar se vor intampla (doamne fereste) si crede-ma ca iti spun din proprie experienta deoarece tatal meu are 2 ani de cand a murit si eu in tot timpul asta inca nu m-am impacat cu ideea ca el nu mai este, la mine cazul era la fel ca la tine dar din cauza ca eram asa am reusit sa trec foarte repede peste deoarece cum am mai spus nu realizez, dar sper din tot sufletul sa nu patesti si tu asa!