| Castiel_5092 a întrebat:

Recent m-am apucat sa scriu o carte, mai precis un SF.
Voi publica aici o descriere a cartii si vreau ca voi sa imi spuneti parerea voastra ( daca va place subiectul cartii, daca va capteaza atentia sau orice altceva).
Titlul cartii va fi : Inal ( numele personajului principal)
Povestea se va baza pe o lupta purtata in apropierea anului 1000 i. e. n (inaintea Erei noastre) intre doua specii umane (Arddenii si Ormonzii) care dominau pe atunci meleagurile lumii Eryon.
Arddenii erau niste persoane inalte, atletice ( c-am toti aveau peste 1, 80 m ), aveau pielea albicioasa pentru ca foarte rar vedeau razele soarelui.
Ei traiau in zone paduroase, iubeau animalele si natura.
Erau foarte buni arcasi si aveau o legatura speciala cu animalele ( aveau control asupra unor animale)
In schimb Ormonzii erau foarte solizi si atat barbatii cat si femeile aveau parul lung de culoare neagra.
Ei traiau in zone muntoase si erau foarte buni mestesugari.
Tot ei au faurit cea mai puternica sabie de pe vremea aceea.
Erau foarte buni luptatori corp la corp.
O alta specie umana traia pe atunci si anume vracii.
Vracii traiau in regatul Waruen ( la vest de Padurea Risit).
Ei aveau puteri magice si erau cea mai puternica specie.
Desi vracii erau cei mai puternici, nu se amestecau in treburile altora, foarte rar paraseau regatul.
Arddenii si Ormonzii erau foarte mari dusmani dar in anul 1500 i. e. n regele vracilor Inevor a reusit sa finalizeze o pace intre cele doua specii.
Pacea a durat 500 de ani ( pana in anul 1000) cand a inceput cel mai mare razboi intre arddeni si ormonzii dar in care se vor implica vracii si multe alte specii.
Razboiul a inceput pentru un copil care inca de la varsta de 10 ani manuia foarte bine sabia, tragea nemaipomenit cu arcul si pe parcurs va descoperi si niste abilitati magice.
Astfel fiecare specie va dori sa pun mana pe acest copil si de acolo va incepe povestea mea…
Personajul principal va fi baiatul care fara sa vrea s-a trezit in mijlocul unui urias razboi dar care pe parcurs va cunoaste si puterea dragostei.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Ideile par a fi interesante; am prefera, totusi, un fragment de roman. Abia atunci ne-am putea da seama daca ai, cu adevarat talent de povestitor. Ceea ce putem deja spune este doar faptul ca nu stapanesti foarte bine limba romana; ai greseli de ortografie inacceptabile pentru un scriitor("c-am 1, 80", corect "cam 1, 80"), repetitii suparatoare(pronumele relativ"care" ar fi una dintre ele). Asteptam un fragment de roman.Succes!

5 răspunsuri:
| ChocaholicBi a răspuns:

E foarte frumoasa! Trebuie sa incerci sa o publici neaparat ca o cumpar si eu. Sper sa ai muult succes cu ea ca pe mine deja m-a intereseaza. Tine-le la curent te rog! Succes Muult! Merit o funda?

| Joanne a răspuns:

Sunt interesata sa citesc astfel de creatii si chiar mi-ar place sa vad cum te descurci. Vei publica asta pe un blog? happy

| maggie_5387 a răspuns:

Ai imaginatie. mi se pare destul de ok ideea.winking

| Castiel_5092 explică:

Multumesc pentru raspunsurihappy! cei care doresc mai multe informatii vorbim pe mess : bogdan. 1992

| laurioana a răspuns:

M-ai facut deja, prin descrierea povestii, sa imi imaginez secvente din filmul turnat dupa cartea ta. Bafta la scris...imaginatie ai! Sa ne ti la curent cu povestea! Succes!