| B3belusha a întrebat:

Recent, mai exact acum 3-4 zile m-am ars din greseala pe fata (a sarit ulei incins pe fata mea). In primele 60-80 minute dupa intamplare, m-am tot clatit cu apa rece, deoarece fata imi ardea ingrozitor. Dupa aproximativ o ora jumatate de la accident* m-am dat pe fata cu un spray special pentru arsuri, care mi-a calmat pielea. Acum, pot spune ca ma simt bine, dar, in locurile in care m-am ars sunt niste bubite maro, cu coaja, dar mai rau este ca aproape toata fata mi se exfoliaza. De pe ochi, obraji, frunte mi se ia pielea. Nu stiu ce sa fac... unii oameni mi-au spus doar sa-mi tin pielea curata (sa o spal cu sapun dove si atat) caci asa se va curata mai frumos, altii mi-au sugerat sa ma dau cu crema hranitoare pe fata gen Nivea, altii sa folosesc Nivea Clean deeper pentru exfoliere.
Din toate aceste variante, pana acuam nu am facut decat sa ma spal cu dove dimineatra si seara, cum faceam de obicei, dar parac tenul inca are pielea care s-a facut sub froma de cojite mici.
In acest moment orice sfat imi este de ajutor, mai ales daca chiar ati avut deaface cu asa ceva, sau stiti exact cum se procedeaza oin astfel de situatii, caci chiar nu vreau sa imi inrautatesc situatia.
P. S: in zona ochilor recent, dupa aciident, pielea mi s-a lasat, nu stiu cum sa zic, parca am vergeturi la ochi :O, dar si la ochi sunt prezente acele cojite. Cu toate ca aproape pe toata fata am aceste cozi nu le pot indeparta deoarece sunt prea mici.
Ajutor!

Răspuns Câştigător
| AlerimxD a răspuns:

Mai bine du-te la un dermatolog cât mai repede. Oamenii îți spun ce să faci, dar un expert știe mai bine.

2 răspunsuri:
| Andre_7309 a răspuns:

Ai putea incerca crema de galbenele(cicatrizeaza foarte bine) sau tinctura de propolis(cicatrizeaza). Multa bafta si fa-te bine!happy

| whiterose_5684 a răspuns:

Incearca si crema cu galbenele de 2 ori pe zi, e foarte buna.big grin