| Daniela_6645 a întrebat:

Referat pe tema:Sanatatea omului valoare suprema personala si sociala... akord fundita

3 răspunsuri:
| deutSa a răspuns:

Poti scrie ceva de genu : [ este doar o idee, un inceput ]

Sanatatea omul este mai pretioasa de cat toate comorile din lume.Fara sanatate nu te poti bucura de surprizele vietii, fiind bolnav sau avand un organism mai sensibil, risti sa-ti traiesti viata in pat, cu medicamente, fie si numai pentru 7 zile.

Sanatatea omului este de mai multe feluri, sanatate psihica [ care nu sufera de nici o boala, care afecteaza creierul, sau nu este intr-o depresie ] sanatate fizica [ sufera sau nu de dureri corporale ].etc. In mare parte sanatatea inseamna FERICIREA VIETII de zi cu zi, singurul lucru care-l ai bun in viata atunci cand toate se darama in jurul tau.Sanatatea este mai presus decat bani, decat ORICE.Sanatatea, iubirea si familia sunt cele mai importante categorii si etape ale vietii, de care trebuie sa avem grija si sa le pretuim !
[ o mica teorie mai sus ]

Sau mai jos ceva care o sa-ti foloseasca sigur :

Sanatatea omului valoare suprema personala si sociala [ sanatatea omului nu poate fi definita in cuvinte,exact, nici de cei mai buni oameni de stiinta, care a putea gasi o cauza a sanatatii !

[ e-referate.ro ] :

1) Protectia mediului

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea si bunul mers al colectivitatii umane din zonele supraaglomerate. Prin accelerarea ritmurilor de dezvoltare, bazata pe consumarea resursel

2) Poluarea atmosferica

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea omului. Nu se pot cunoaste pericolele potentiale pornind doar de la concentratii: pot exista efecte pe termen lung provenind din fenome

3) Legitima aparare

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea celui ce se apără. în astfel de cazuri urmează a fi aplicate condiţiile generale ale instituţiei legitimei apărări. În conceptul de legitimă apărare prin atac se înţelege o acţiune sau o

4) Lipsa cunostintelor, cauza imbolnavirilor

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), Sanatatea nu este numai o problema individuala, ci priveste tot atat de mult societatea in intregime 'sanatatea nu este totul, dar fara sanatate totul este nimic' (Schopenhauer). &nbs

5) Conceptul de sanatate

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea din prisma a ceea ce ofera, presupunând ca, ei sunt sanatosi atât cât pot fi si, probabil vor ramâne la aceasta stare. Totusi, foarte mult

6) Sanatatea si educatia fizica

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), Sanatatea privita ca un ideal, dar si ca o cerinta fundamentala a vietii este o problema ce preocupa fiecare individ dar si societatea în ansamblu, la

7) Tensiunea si sanatatea cuplului

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), Sanatatea cuplului lasa de dorit si de fapt nimic nu se leaga mai ultimativ si mai unic de existenta decât sanatatea psihica. Dar ce este sanatatea?

8) Sistemul de siguranta nationala

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea fizica a populatiei, protectia mediului înconjurator. Valorile si interesele nationale constituie reperul axiologic al politicilor si strategiilor de securitate nationala si confera legitimi

9) Riscul branzei Roquefort asupra consumatorului- Roquefortina
si toxina PR

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea consumatorului uman si nici pentru animale. TOXINA PR Toxina PR reprezinta unul dintre cei mai toxici metaboliti ai P. roqueforti (Scott, 1981). Formula chimica este 7-acetoxi-5,6-e

10) Antibiotice

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea omului. CAP I. CLASIFICAREA ANTIBIOTICELOR Numarul mare de antibiotice cunoscute in prezent a pus problema clsificarii acestor produse. S-a propus urmatoarele criterii de clasificare:

11) Atmosfera in pericol

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea prin scaderea concentratiei lui in aer si prin scaderea presiunii atmosferice, efectul fiind determinat de scaderea presiunii partiale la nivelul alveolei pulmonare, alterarea schimbului de

12) Jertfa si pocainta in vechiul testament

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea trupească. Prin ele recunoaşte că păcatul 1-a îndepărtat de Dumnezeu, izvorul vieţii şi merită să fie pedepsit cu moartea, pedeapsă pe care nu o vor înlătura prin forţele sale ci cu ajutorul

13) Degradarea solului - atestat

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea populaţiei umane. Poluarea artificială Iniţial produsele poluante erau de natura organică şi uşor biodegradate de bacterii şi ciuperci. Pe măsura dezvoltării industriale şi exploziei

14) Amurgul gandurilor de Emil Cioran

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), Sanatatea perfecta se realizeaza in asimilarea temporala pe cand starea de boala este o o disociere echivalenta.Cu cat percepi mai bine timpul, cu atat esti mai inaintat intr-o dizarmonie organica.In

15) Plan de afacere al unei firme producatoare de melci pentru export

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea omului. 5.5 Amenajarea Fermei Următorul pas este amenajarea propriu-zisă a fermei de creştere a melcilor. În acest sens mai întâi trebuie găsită modalitata optimă de

16) Chestiunea ecologica in contextul teologiei sociale

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea, hrana, ecosistemele, aşezările umane şi pregătirile pentru atenuarea dezastrelor. De fapt, întărirea capacităţii de adaptare în acest sector, implică masuri similare celor n

17) Sistemul national de biosecuritate in Bulgaria - aspecte
biotehnologice

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea omului şi mediului ambiant, legată cu folosirea organismelor cu însuşiri noi este bazată pe următorii parametrii cheie: 1. Caracteristecile legate cu organismul cu însuşiri no

18) Republica Moldova in contextul integrarii Europene

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea, mass-media, audiovizualul, migraţie, educaţie, instruire, criminalitatea organizată, domeniul ecologic, transport, turism etc. De rezultatul acestui plan depinde viitorul nostru European, c

19) Tensiunea si sanatatea cuplului

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), Sănătatea cuplului lasă de dorit şi de fapt nimic nu se leagă mai ultimativ şi mai unic de existenţă

20) Intoxicatii alimentare cu pesticide

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea omului. Ele pot actiona direct sau prin intermediul laptelui, carnii, untului,ca urmare a hranirii animalelor cu furaje ce au fost tratate cu pesticide.

21) Protectia juridica a padurilor - dreptul mediului

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea omului". Faţă de textul definiţiei, credem că am putea să observăm că nu este exprimat în mod direct faptul că din mediu face parte şi omul cu bunurile sale. Socotim, î

22) Brancusi - Pasarea in spatiu

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea, întinereste si prelungeste viata. Phoenix-ul, asa cum îl descrie plutarh, este de origine etiopiană, de o splendoare fără egal, care trăieste mult si are puterea de a se c

23) Pacea

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea organismului nostru. Pacea se poate instala complet in noi cand cele doua organisme, fizic si psihic, sunt in armonie. Adevarata pace, odata instalata, nu se mai pierde niciodata.

24) Conceptul de crestere economica - Dezvoltarea economica durabila

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea Terrei, pentru progresul social. O asemenea conceptie conduce la prevenirea deteriorarii conditiilor de mediu, care este pe deplin posibila, in condiTiile compatibilitaTii dintre dezvoltarea

25) Protectia dreptului la un mediu sanatos

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea umană, dar şi un mediu care să permită individului să atingă cel mai ridicat nivel posibil de sănătate. În stabilirea conţinutului dreptului fundamental la mediu un rol important l-

26) Poluarea fonica - masuri si tehnologii de reducere a poluarii
fonice

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea omului, afectând în primul rând sistemele nervos şi auditiv [10]. Oscilaţiile acustice care iau naştere în timpul funcţionării maşinilor şi agregatelor pot constitui

27) Comunicarea si motivatia - trebuinte umane si relationari la
criza

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea la toate nivelele şi nu în ultimul rând comunicarea cu ceilalţi.

28) Divortialitatea

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea soţilor constituie mai degrabă un factor de frânare decât de favorizare. În faţa instanţelor, conform anchetelor sociologilor, bărbaţii sunt consideraţi vinovaţi înde

29) Doctrine pedagogice

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sănătatea fizică şi psihică a corpului tău. în acest fel eşti capabil să te îngrijeşti şi de treburile sau problemele statului. Despre această problemă, care este de actualitate, dialog

30) Francois Rabelais

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea. Va milita in favoarea Naturii (Physis) care genereaza frumuseti si armonie si va condamna tot ce o poate deforma. Ultimii ani din viata, ii traieste din veniturile parohiei Meudon, unde

31) Omorul intentionat

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea persoanei. Un loc important in structura criminalitatii din Republica il ocupa infractiunile contra vietii si sanatatii persoanei, comise cu violenta. Frecventa cu care sunt ele intilnite

32) Aspecte privind infractiunea de determinare sau inlesnire a sinuciderii

(Sanatatea omului ca valoare suprema personala si sociala), sanatatea), cat si a personalitatii sale morale (demnitatea, onoarea, libertatea), valori care definesc personalitatea individului in oricare tip de societate . Viata omului ocupa locul central

| GOLD99 a răspuns (pentru deutSa):

Raspunsul tau este incredibil, daca as fi pus eu intrebarea ti-as fi dat funda tie, iti multumesc ca m-ai ajutat si pe mine cu acest rapsuns.

| Olar_Adina_1985 a răspuns:

Ca sa fi sanatos! Trebuie sa fi intr-un mediu curat si deparre de aerul poluat care dauneaza organismul omului! Sa ai o casa la tara undeva unde este aer foarte curat si multa verdeata asa ai sanatate sigura si sa pui in gradina ta toate legumele ca sa mananci sanatos. Atunci nu mai trebuie sa ei medicamente pentru fiecare durere! Si asa vei fi sanatos!