| Satana a întrebat:

Religia in scoli.

Sunteti de acord ca ora de religie sa fie in programa scolara?

Eu nu.

Nu se pot face petitii, trimise la guvern, ca sa se scoata ora de religie?

Răspuns Câştigător
| Sin a răspuns:

Da, sunt de acord sa fie in programa scolara, dar nu sunt de acord ca religia sa fie bagata pe gat. Elevii ar trebui sa aleaga.Asa cum li se permit elevilor penticostali sa nu asiste la ora de religie in clasa (ei fac religie separat, la biserica lor) si sa faca orice altceva, asa sa fie si cu ateistii.
Eu de exemplu cand am fost la liceu am avut un profesor de religie de exceptie (mentionez ca era si preot totodata). De prima data cand a intrat in clasa a intrebat cine este de alta religie, cine este ateu si cine crede. Mie si inca la cativa colegi ne-a spus ca avem voie sa mergem la biblioteca sau sa invatam la alta materie in ora lui.Ne-a spus ca putem sa venim la ora lui cu 5-10 minute mai tarziu ca nu ne obliga sa facem rugaciunea de la inceputul orei, dar ar fi lipsa de respect sa stam jos si sa ne uitam la ei cat timp se roaga.
Cand trebuia sa luam note ne dadea sa scoatem un referat de pe net sau daca eram mai curajosi si aveam chef sa ne exprimam frustrarile ne dadea o tema in scris si noi puteam sa scriem parerea noastra, fix ce ne trecea prin cap(bineinteles, in limita bunului simt-nu cu injuraturi), tot zece primeam.
Era mai strict cu cei care sa bateau cu pumnul in piept ca sunt crestini, ii punea sa invete psalmi pe de rost, imi aduc aminte ca i-a dat unui coleg un 8 ca s-a incurcat la Crez si ala venise a doua zi cu masa la scoala rolling on the floor.
Oricum, respectul a fost de ambele parti, pentru omul ala am avut si voi avea respect.
Pe scurt, un om cu capul pe umeri, constient ca "dragoste cu sila nu se poate" si decat sa-i stricam lui ora cu mistouri si ironii mai bine ne-a lasat in plata noastra ca oricum nu avea ce sa ne faca.
Nu m-a judecat niciodata, nu mi-a tinut predici desi in liceu si in facultate eram cunoscut ca fiind "dracul gol" tot din cauza pletelor si a metalului.
Si nu, nu ai cum sa scoti religia din programa scolara odata ce guvernantii nostri au nevoie de religie cand vin alegerile.Sa ii vezi atunci iar pe la biserici aratandu-si "credinta". Mai usor cu inversunarea impotriva religiei ca oricum nu poti sa rezolvi nimic.Asta e.

21 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu sunt pro. Unde semnez?big grin
Mai dar sa nu ne bage dracu inca o ora de fizica in locul celei de religie ca atunci se schimba treabalaughing

| ionika17 a răspuns:

Eu sunet de acord cu ora de religie.Si pana la urma de ce nu esti de acord cu ora de religiesmug?

| maryana5 a răspuns:

De ce nu vrei ca religia sa fie in scoli? Argumenteaza.

| maryana5 a răspuns:

Esti atat de egoist incat vezi totul numai din perspectiva ta! Nu te gandesti la parerea altora, la parerea colegilor tai de clasa cel putin. Ei poate vor sa invete, ce ai tu impotriva asta?
si 2. Parintii tai chiar nu ti-au vorbit despre puterea Lui Dumnezeu?

Nu sexul e totul! Pervers ce traiesti in tara asta! Numai din cauza celor ca tine romanii sunt considerati incuiati si batuti in cap!

Revenind, numai prin bunatatea Domnului mai esti tu pe pamant; pentru ca Dumnezeu ne lasa sa ne alegem noi calea... din pacate.

Probabil provii dintr-o familie dezorganizata sau pur si simplu ai probleme mari, mari de tot prietene.

Religia te invata sa traiesti in armonie. Daca nici macar in Dumnezeu nu crezi, tie chiar nu ti-e frica de nimeni? Ei bine nu e asa, Tatal e cu ochii pe noi, asa ca ai grija ce faci.

Nu imi pasa ce imi raspunzi.Esti bolnav, du-te si vorbeste cu cineva de specialitate...nu! du-te la Biserica, mai bine happy ti-o zic ca pe un sfat nu ca pe o insulta.
Si nu lua numele Domnului Dumnezeului tau in desert!

Fie ca Iisus sa-ti arate adevarata lumina.Si sa nu fie prea aspru cu tine la judecata.

xoxo, mary

| Crisu a răspuns:

De ce nu am fi de acord? cea mai mare parte a oamenilor sunt crestini, ortodoxi.Si asta a fost prima religie. si petitsie. de ce sa faci petitsie? ptc oricum profesorii si directorii nu or sa fie de acord, am facut si noi petitsii si nu au tsinut.

| unknown a răspuns:

Religia e o ora ca si celelalte inveti lucuri noi, iei note...
si e chiar aiurea ce spui tu adica dc ai invata la geografie(de ex) si la religie nu?
Celelate argumente sunt deja prostii
Poate nu stii prea multe incearca sa vorbesti cu profesoara ta poate ea iti va explica dc sunt necesare lucrurile care le inveti.

| Claudiu2011 a răspuns:

Eu creca esti bolnav psihic si numai Dumnezeu te mai poate salva.Religia e f importanta in scoala. daca nu vrei sa fii la ora nu te tine nimeni legat.chiuleste. Normal mai incultule ca avortu e un pacat.nimeni nu are dreptu sa ia o viata doar Dumnezeu ca el e atotputernic.ma mir cum te mai rabda Dumnezeu.de asta ne da atatea semne ca sunt multi ca tine asa de depravati. Dumnezeu ii ia pe cei credinciosi mai repede ca sa ii aiba alaturi si ii lasa in viata sa traiasca mult pe astia ca tine deoarece se gandeste ca poate revine la credinta dar unii dintre ei nu mai revin niciodata si ajung acolo de unde provine si numele tau asta frumos.

| GnnAndra a răspuns:

Cate specii de oameni o sa mai intalnesc oare straight face? Mai intai fetite de 14 ani care fac sex de la 11 ani si acum asta straight face? Doamnee, nu ma mai mir de ce nu o ducem bine oh go on.

| Roxynutza_7660 a răspuns:

Se poate scoate, dar doar din cls. a 9a. dar gandeste-te altfel, dk nu iti place religia.suporti o ora sh ai media 10. o medie d 10 ridica media generalawinking

| lollipop_6643 a răspuns:

Eu sunt de acord cu ora de religie ca ne mei cresk mediile laughing)) si in legatura cu ora propriuzisa nimeni nu te obliga daca esti da alta religie sau alta credinta sa faci ora ...In mod normal copii sunt intrebati la inceputul anului daca apartin altor religii decat cea ortodoxa. De ex eu am colegi baptisti in clasa care nu se roaga cum ne rugam noi. Si nu da lucrari laughing) Deci dupa parerea mea numeni nu te poate obliga sa participi la ora...

| ChocolateDroid a răspuns:

Esti ciudat. Ma sperii la bun straight face
Deciii de ce sa scoata ora de religie? Poate unii vor sa invete despre lucruri importante. Poate ca tu esti de parere ca nu avem nevoie de credinta, dar nu ai dreptate.
Daca chiar nu iti place ora de religie, pleaca dar mai bine iti bagi mintile in cap ca mai tarziu o sa regreti!

Pa.

| Satana explică:

Usor mai, ca nu stau numai pe site-ul asta.
Argumentele vin acum:
-De ce mama dracu ne pune sa ne rugam?(ok, nu mai spun ca`s ateu)
-De ce dracu ne baga religia pe gat?
-Ce sa invatam noi acolo? Ca avortul e un pacat? Ca sexul inainte de casatorie ii pacat? Ca oralu si analu is pacate?
-Ne pune sa ne batem capu cu temele, ba chiar sa invatam.
-Daca nu facem ce am spus mai sus ne alegem cu note proaste, si ne frecam media, adica ce, eu ma chinui sa invat la celelalte materii si vine o ratata sa`mi beleasca media, ca nu mi-am facut temele despre sfintii masii si nu am invatat nu stiu ce.
-Tot ne baga ca ne iubeste, si ca isus s`a sacrificat pentru noi, wow, altii au si inca mor cu miile in razboaie, dar nu, magarul e mai sus ca toate.
-M`am saturat sa scriu.

| Satana explică:

@auzi ma mariana, eu niciodata n`am crezut ceva fara dovezi.Deci pur si simplu, ma uimesti, sa mor eu.Pai cum mama dracilor, o sa se coaboare o fanoma din cer si o sa ma ia de oo?

Da, sunt egoist, pentru ca pur si simplu nu ma intereseaza celelalte fiinte umane, cand vad cat de pupincuristi is.Colegii mei din clasa sunt prea prosti ca sa realizeze ceva, nu e neboie de parerea lor.

Tatal e cu ochii pe mine? Dar cati ochi are mai? E cam pervers asta, se uite si cand ma f#t?

Toata viata ta ai sa fi o incuiata si nu o sa iesi din pragul lui dumnezeu, din pragul unei iluzii care, se pare ca face minuni, a convertit milioane de oameni.

Nu am nevoie de parerea parintilor mei.

Traiesc intr-o armonie totala, cand ma gandesc ca nu trebuie sa ma duc la biserica, nici sa ma rog, nici de pacatele facute astazi.

Dupa parerea mea, tu esti bolnava.

Urmeaza sa ma faci satanist?

Daca eu nu vreau sa cred, nu o sa ma faci tu sa cred, niciodata nu o sa cred, si o sa traiesc in pace.
Pentru mine nu exista rai sau iad, exista moarte, adica NIMIC.
Corect, doar sexul ma intereseaza.De ce m`ar interesa ceva pictisitor, cum ar fi religia?

Sa`mi arete lumina? Hmmm, chiar am nevoie de un bec de 80 w, ca al meu s`a ars sad.

Mie sila de cei ca tine, de adeptii lui.Esti o comunista, inchisa ca toti ceilalti in aceea aluzie, iti trebuie 2 palme sa te trezesti la realitate, sau mai bine spus, GROW FUCKING UP!

A, si nu ma tem de dumnezeu, daca ne iubeste, de ce ar trebui sa ne temem de el? Daca ne iubeste, facem tot felul de pacate, de ce ajungem in iad? Cand o sa existe dovezi clare, atunci o sa ma opresc din meditat cu pisica mea, si probabil o sa cred. Dar nu cred ca o sa existe prea curand, chiar niciodata.
That`s bullshit.

| Satana explică:

Uite un post cu cap(sin).

| profudereligie a răspuns:

Cerere pentru retragerea de la ora de religie pentru elevii sub 16 ani (completată de părinţi)

Către Şcoala / Liceul ___________________ din _________________

Stimate domnule Director / doamnă Directoare

Subsemnatul, nume prenume, CNP___________________, C. I. Seria___________________, nr. ___________________, părinte al elevului / elevei cu numele ______________________________________din clasa___________________doresc ca acesta / aceasta să nu urmeze ora de religie în anul şcolar 2010 – 2011.

Cererea mea se întemeiază pe următoarele prevederi legale:

1. Legea nr. 84 din 24 iulie 1995 – Legea învăţământului – modificată şi republicată în 1999: "Art. 9:
Planurile-cadru ale învăţămîntului primar, gimnazial, liceal şi profesional includ Religia ca disciplină şcolară, parte a trunchiului comun. Elevul, cu acordul părinţilor sau al tutorelui legal instituit, alege pentru studiu religia şi confesiunea.
La solicitarea scrisă a părinţilor sau a tutorelui legal instituit, elevul poate să nu frecventeze orele de religie. În acest caz situaţia şcolară se încheie fără această disciplină. În mod similar se procedează şi pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile pentru frecventarea orelor la această disciplină."
2. Decizia 72/1995 a Curţii Constituţionale privind constituţionalitatea unor prevederi ale Legii învăţămîntului, afirmă că Religia nu trebuia înţeleasă ca disciplină obligatorie, obligativitatea constând numai în introducerea acestei discipline în planurile de învăţămînt, religia şi confesiunea rămânând să fie alese sau nu.

Cu mulţumiri anticipate,
Semnătura
Data

Cerere pentru retragerea de la ora de religie pentru elevii peste 16 ani

Către Şcoala / Liceul ___________________din ___________________

Stimate domnule Director / doamnă Directoare

Subsemnatul/a, ___________________, CNP___________________, C. I. Seria___________________nr___________________, născut la data de ___________________ elev / elevă în clasa___________________doresc să nu urmez ora de religie în anul şcolar 2010 – 2011.

Cererea mea se întemeiază pe următoarele prevederi legale:

1. Legea nr. 84 din 24 iulie 1995 – Legea învăţământului – modificată şi republicată în 1999: "Art. 9:
Planurile-cadru ale învăţămîntului primar, gimnazial, liceal şi profesional includ Religia ca disciplină şcolară, parte a trunchiului comun. Elevul, cu acordul părinţilor sau al tutorelui legal instituit, alege pentru studiu religia şi confesiunea.
La solicitarea scrisă a părinţilor sau a tutorelui legal instituit, elevul poate să nu frecventeze orele de religie. În acest caz situaţia şcolară se încheie fără această disciplină. În mod similar se procedează şi pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile pentru frecventarea orelor la această disciplină."
2. Decizia 72/1995 a Curţii Constituţionale privind constituţionalitatea unor prevederi ale Legii învăţămîntului, afirmă că Religia nu trebuia înţeleasă ca disciplină obligatorie, obligativitatea constând numai în introducerea acestei discipline în planurile de învăţămînt, religia şi confesiunea rămânând să fie alese sau nu.
3. Legea nr. 489 din 2006 privind libertatea religioasă şi regimul general al cultelor prevede la Art. 3. alin. (2) că "Religia copilului care a împlinit vârsta de 14 ani nu poate fi schimbată fără consimţământul acestuia; copilul care a împlinit vârsta de 16 ani are dreptul să-şi aleagă singur religia."

Cu mulţumiri anticipate,
Semnătura
Data

Aceste modele de cerere sunt foarte bune, deşi pot fi formulate şi altfel. Şi nu contează dacă a început deja anul şcolar. Deoarece din start este făcută o ilegalitate din partea statului ce face presupuneri cu privire la apartenenţa religioasă a elevilor trebuie să fie normal ca aceste "retrageri" de la religie să poată fi aplicate şi în ultima zi de curs. Atenţie, sistemul are tendinţa de a conserva situaţia existentă şi este posibil să primeşti un răspuns de tipul "nu se poate" din comoditatea unora de a lua decizii. Acest lucru este o ilegalitate flagrantă şi îi poţi da în judecată, asociaţiile umaniste şi cele ce apără drepturile omului te vor susţine.

| marycris a răspuns:

Eu da, pentru ca e ora de dormitlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa o scoata? Eu chiar sunt curios despre parerea religiei(ma rog a profesorului de religie) in diferite privinte.
Argumenteaza-ti raspunsul de ce nu?
Eu sunt de acord pentru ca promoveaza anumite valori pe care un om trebuie sa le aibe in viata fie ca e crestin sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca nu te mai grabesti sa raspunzi ca si la celelalte intrebari.oh go on Inca astept un argument(nu ceva de genu sunt ateu sau mai stiu eu ce).
O zi faina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii sincer ce mi se parehee hee, eu cred ca tu te-ai straduit la celelalte materii si ai belit-o la ora de religie deoarece ai avut o profa asa mai ne pe trebuie ei straight face...sincer nu tree sa te super pentru asta, si nici sa-ti pui asa un nick exagerat, sincer pe majoritatea userilor i-ai speriat cu raspunsurile tale, chiar si pe mine, iti int supararea(ca ti-ai belit media) da asta nu-i motiv sa fii asa, intr-un fel ai dreptate in bolboroselile tale, daca nu pastrezi un echilibru intre religie si restul nu ajungi nicaieri, nu poti fii obsedat de religie ca ajungi nebun, nu poti devenii satanist ca ajungi si mai nebun, fa si tu un echilibru, nu-i bine nici sa ajungi in extrema cu religia nici sa devii satanist(asta-i o extrema anormala). Asa ca eu zic sa lasi toate prostiile astea sa devii un user normal, sa isi faca toti o parere proasta despre tine, si las-o naibii de trebuie, ai belit media anul asta nu o vei belii la anul`... sper ca ai inteles ceva si sper ca nu esti NEBUN si SATANIST cum se pare, parerea mea este cea de sus, reciteste-o de cateva ori si o sa vezi ca nu ai normal ce faci doar pentru ca o profa mai rea nu te-a placut(si eu am unele profe` rele si de asta nu urasc materia), adica nu conteaza profa, conteaza materia, daca profa nu-i la locul` iei atunci nu inseamna ca si materia)
Pace si sper sa aud ca ai devenit si tu printre noi, cu alt nick si alta gandire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai satana din cate vad eu esti un copil tare suparat pe tine, esti cam inconstient, stiu genul de prost ca tine, nu te oblinga ma nimeni la nimic dar ai sa vezi ca o sa-ti para rau pentru ce prostii ai zis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@maryana5 "Numai din cauza celor ca tine romanii sunt considerati incuiati si batuti in cap!"
Aici te contrazic sunt incuiati si batuti in cap din cauza religiei lor numai in Romania mai vezi atata idiotenie pura cu religie, in america ei pun mai multa baza pe stiinta asa ca mariano poti ramane cu religia ta ca nu ea iti da de mancare.