| pactcudiavolita a întrebat:

Rezumatul pe capitole la "Morometii" vol 1 de Marin Preda? Cine mi-l da si mie, va rog? Sau macar un site de unde sa-l iau.

Răspuns Câştigător
| Whatthehell66 a răspuns:

Morometii - povestirea volumului I - Imediat ce termină cu căruţa, iese la drum pentru a vedea dacă este cineva pe acolo, dar nu-l întâlneşte decât pe Tudor Bălosu, a cărui companie nu-l încântă deloc pe Moromete.Morometii - povestirea volumului I

Morometii - povestirea volumului I - Bălosu aduce din nou în discuţie dorinţa sa de a cumpăra unul dintre salcâmii lui Moromete, dar acesta îl tratează cu dezinteres, fiind întrerupţi de nevasta lui Moromete, Catrina, care era indignată că au dispărut toţi şi că ea a rămas să muncească singură. Morometii - povestirea volumului I

Moromete nervos, îl strigă pe Niculae pentru a o ajuta pe mama sa să mulgă oile. În timp ce mulgeau oile, Niculae vrea să-i spună mamei sale să-l convingă pe Moromete să dea oile la cioban, pentru ca el să se odată duce din nou la şcoală. Odată cu venirea serii, Catrina începe să-şi strige familia pentru a veni la masă, iar câinele a intrat pe lângă ea şi le-a furat brânza.

În timpul mesei, Achim a adus vorba despre plecarea lui la Bucureşti cu oile pentru a face rost de bani, dar Moromete nu i-a dat nici un răspuns clar. Birică hotărăşte să se ducă la Polina pentru a sta de vorbă cu ea şi pentru a vedea dacă fata se gândeşte măcar puţin la el, dar în locul fetei la poartă iese Bălosu pus pe scandal, fiind gata să se ia la bătaie cu acesta.

Birică află de la Moromete, în timp ce-l aştepta pe Nilă, că Polina urma să se căsătorească cu Stan Cotelici, iar Birică, nervos, începe să înjure la poarta lui Bălosu şi să-i strige Polinei că poate să se mărite cu cine vrea.

Împreună cu Nilă, Moromete hotărăşte să-l lase pe Achim să se ducă la Bucureşti cu oile. Auzind discuţia şi hotărârea celor doi, Niculae se bucura că nu o să mai se scoale cu noaptea în cap să plece cu oile şi că în sfârşit o să scape de Bisisica.

Îşi face apariţia şi Maria Moromete, sau Guica cum era numită prin sat, care era sora lui Moromete şi cei trei fraţi se duseseră la ea în acea seară pentru a-i spune vestea cea mare.

Era numită Guica deoarece de câte ori trecea câte un negustor cu fructe ea lua din ele, mânca şi apoi întreba cât costă, iar când i se răspundea spunea că sunt stricate şi acre şi începea să ţipe ca o "purcea", după cum spunea un negustor mocan.

Într-o seară, Moromete îl trezeşte pe Nilă pentru a-l lua cu el în grădină pentru a tăia salcâmul mult dorit de Bălosu, din grădină auzindu-se bocetele unei femei din cimitir care îl plângea pe băiatul ei care murise.

Odată cu venirea dimineţii, au izbutit şi cei doi să doboare salcâmul a cărui cădere a răsunat în tot satul. După ce a stat de vorbă cu Bălosu, şi au băut ceva, acesta din urmă, i-a dat banii lui Moromete pentru că acesta se grăbea să plece din casa cumpărătorului spunând că are treabă.
Deoarece statul dăduse ordin care spunea că toţi feciorii trebuie să meargă la armată, şi băieţii lui Moromete s-au văzut siliţi să se ducă, învăţătorul Gheorghe Toderici, fiind numit comandant.

sper ca ti-am fost de ajutor. am fost si primasmug. funda?batting eyelashes

1 răspuns:
| Dede_3265 a răspuns:

Asta ii doar o parte. tongue