| grosumira a întrebat:

Cine a citit morometii de marin preda si cum a fost cartea.Adica nu a fost plictisitoarea si greu de facut rezumatul la ea?

Răspuns Câştigător
| anadark84 a răspuns:

Primul volum te va captiva cu siguranta! Este descrisa viata unei familii de tarani din sudul tarii. Ilie Moromete iti va placea enorm! Al doilea volum poate iti va parea ceva mai greu de citit, deoarece vei vedea ca se schimba niste lucruri pe acolo... DAR CITESTE-O! Nu te lua dupa cei care iti spun ca e plictisitoare! Citeste-o TU si decide daca e sau nu plictisitoare!

10 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Da, e intr-adevar o carte nasoala. Nu te obosi s-o citesti ca o s-o studiati la scoala si o sa inveti de acolo si rezumatul si analiza si tot ce vrei. Da-o dracu.

| ColaCola a răspuns (pentru ThePoet):

De unde rezumat si analiza daca nu citesti cartea..ca si cum un doctor te-ar opera dar nu stie unde.
Uite cu de astia ca tine nu se ia BACU

| ThePoet a răspuns (pentru ColaCola):

Eu pot si fara carte si nu mi se pare deloc greu. Nu ma cunosti asa ca nu ma judeca gresit. La romana am fost olimpic. Eu din pacate nu pot sa suport cartile care au legatura cu lumea satului, cu taranul roman si asa mai departe. Mi se par ingrozitor de plictisitoare. Eu am gusturile mele in literatura si ceea ce nu imi place nu citesc! In a 10-a parca am luat nota 10 pe teza din Ion si crede-ma nu am facut efortul sa citesc. In schimb am fost atent la analiza din clasa si la teme si am invatat cartea ca si cum as fi citit-o. Uite, mie personal mi se pare usor sa fac asta. Dau bacu` anul viitor si chiar nu imi este teama si in mai ales nu la romana. Cu astia ca mine nu se ia bacu`? Pun pariu cu tine daca vrei ca, desi am o mentalitate gresita (pe care mi-o recunosc), voi lua bacalaureatul.

| ColaCola a răspuns:

Este o carte chiar foarte relaxanta.Eu am citit primul volum si m-a facut sa nu o mai las din mana.
Tema se axeaaza mai mult pe gandurile lui Ilie Moromete.Era un personaj introvertit si gandea departe. Dupa parerea mea este un roman usor psihologic.
Eu iti urez spor la citit, e foarte realista cartea.

| Niiiicu a răspuns:

Eu am citi cartea si sadparerea mea)a fost plictisitoare si rezumatul este ceva mai greu de facut pentru ca cartea este mare si plina de detaliiwinking

| TiffanyღBJ a răspuns:

In nici un caz plictisitoare! Pe mine m-a captivat cu totul si nu sunt pasionata de Marin Preda. Adica, in afara de Morometii, nu imi place altceva din ce a scris el.
Cu putina atentie, nu este greu de facut rezumatul.

| liliacALB a răspuns:

Mie mi-a placut. E bine sa citesti inainte cateva aprecieri critice la adresa ei, sa o intelegi mai bine. E deosebit de plictisitoare NUMAI daca nu esti obisnuit sa citesti o carte de la un cap la altul. Si apoi... e despre viata bunicilor si strabunicilor nostri.

| AnnaKarenina666 a răspuns:

Nu-mi place să descurajez oamenii când vor să citească o carte dar trebuie să recunosc că nu mi-a plăcut deloc. Nu numai că a fost plictisitoare, dar nu mi-a plăcut nici 0.1% cum era descris totul și ce imagine avea Marin Preda față de oamenii de la țară. Cât de violenți și de vulgari erau. Dar dacă îți plac cărțile așa. românizate, poți să încerci. cine știe, poate îți va plăcea! :*

| townkat a răspuns:

Ba da, e plictisitoare si greu de facut rezumatul, dar de ce nu citesti un rezumat pe net, te prinzi care e treaba si faci altul din ce ai inteleswinking

| edy_8552 a răspuns:

Nu a fost plictisitoare dar rezumatul e usor de facut daca ai citit cu atentie
.