| anonim_4396 a întrebat:

Rudele mele vor sa citesc carti de la marii clasici români, dar mie nu prea imi plac si mama si cu diriginta sunt de acord ca poti sa citesti orice carte, numai sa iti placa. Rudele mele sunt de părere că iti îmbogățești vocabularul si memoria cu poveștile clasice, pe cand mama si diriginta mea imi spun sa citesc ce carti imi plac. Sunt confuză. Nu-i asa ca si cărțile mai noi si mai interesante iti ajuta memoria?

Răspuns Câştigător
| Dalmore a răspuns:

Îți recomand Rodica Ojog Brașoveanu și Cella Serghi.

Și să urmărești canale de Booktube, să citești tot ce-ți pică în mână și te atrage, și să-ți formezi singură niște gusturi.

Exemple de canale:
https://www.youtube.com/user/irinastoica/videos
https://www.youtube.com/user/VanillaMoonBooks/videos
https://www.youtube.com/channel/UC-HdNdPGg3MuCNhCMi7DROQ/videos
https://www.youtube.com/channel/UCwWVeEcx5LgOlCa8Nmaz2sQ/videos

Cititul trebuie să fie o plăcere, nu e o obligație.

36 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ambele categorii, dar cele clasice au mai "multă sare și piper"! Sunt mai captivante, cuprizăntoare, cu un limbaj și vocabular mai bogat. Am citit ambele categorii!

| Justme1997 a răspuns:

Citește ce iti place, dar si literatura obligatorie pentru scoala. Nu are rost sa citești în plus ceva in silă

| anonim_4396 explică (pentru Justme1997):

Păi la scoala nu se pune problema să nu citesc clasicii, ca doar din asta se va da si la bac. Dar acum ma refer in vacanta si week-end, când vreau sa scap de scoala laughing

| Justme1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine citești ce vrei tu in timpul librr. Am terminat Litere si am citit toti clasicii, toti cei români m-au plictisit de moarte. Din literatura universala pot spune ca sunt faine:
Povestea Cameristei
De veghe in lanul de secara
Împăratul mustelor
Portretul lui Dorian Gray
Oliver Twist

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste ce vrei! Eu am inceput la 14 ani sa citesc despre vampiri si acum citesc istorie si filosofie.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Citește ce vrei tu, cărțile sunt strămoșul televizorului, dp m dv.

| supadeceapa a răspuns (pentru 1231242):

Cum sa compari cartile cu televizorul?

| 1231242 a răspuns (pentru supadeceapa):

Salutări!

Păi televizorul a fost inventat pe același principiu, practic cărțile reprezintă un televizor în capul tău, citești ceva și îți imaginezi acțiunile, etc.

| Kerre a răspuns:

Ce rost mai are sa citesti ceva ce nu iti place? Cel mai bine citeste orice gen de carte iti place tie.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Citeste ce-ti place tie. Daca nu te atrage o carte o citesti fix degeaba si n-o sa tragi nicio invatatura de pe urma ei. Cauta carti din domeniile care te pasioneaza pe tine si citeste-le.

| Heavenonearth a răspuns:

Ambele.Poftă-n creier!

| ngllllll a răspuns:

Citeste Biblia de la 0. Fara asta nu intelegi prea multe din literatura, pentru ca toate se bazeaza pe ea.

| wolfves a răspuns:

Citeste ce iti place tie, atata timp cat citesti si clasicii pentru scoala, nu vad de ce nu ai citi si carti noi in timpul liber. Mie nu imi plac cartile clasice, nici macar nu inteleg unele lucruri sau cuvinte din ele si mentalitatea din ele mi se pare de moda veche, nu suport gandirea oamenilor de atunci.

| leiidinbanie6 a răspuns:

Cartile noi sunt o mizerie, sunt scrie pentru a face bani, sunt comerciale, NU TE INVATA ABSOLUT NIMIC. Sunt de acord cu rudele tale, citeste marii clasici. Crede-ma, stiu ce zic, am fost profesor.

| anonim_4396 explică (pentru leiidinbanie6):

Pentru scoala citesc marii clasici, dar am pus intrebarea pentru ca in timpul liber cand mai vreau sa ma relaxez si sa scap de scoala, vreau sa citesc si carti mai noi. Doar ca rudele imi sar in cap cand aud ca in timpul liber nu mai citesc ce vor ele, si de aceea am pus intrebarea.

| leiidinbanie6 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, e bine ca vrei sa citesti, dar alea le citesti degeaba. E mai bine decat sa-ti butonezi telefonul, dar eu cred ca daca ai citi niste carti pe care ti le-as recomanda, ti-ar placea foarte mult si ai si invata multe lucruri foarte valoroase. Nu din cartile pentru scoala, altele, foarte interesante si si capodopere. Daca vrei, scrie-mi.

| Dalmore a răspuns (pentru leiidinbanie6):

Literatura actuală nu se rezumă la Fluturi. Sunt multe cărți noi și interesante din care are ce învăța. Toți am citit tâmpenii la început, altfel n-ai cum să te dezvolți. Gusturile se formează în timp. O să-și dea ea seama la un moment dat ce trebuie să citească și ce nu. Dacă ea nu are o anumită înclinație pentru literatură și nu prea a citit până acum, o carte clasică ar plictisi-o și i-ar crea o impresie proastă despre citit. Asta vrei? Cititul poate fi și o relaxare, și o distracție, nu trebuie neapărat să scoți din el învățăturile vieții.

| leiidinbanie6 a răspuns (pentru Dalmore):

Uite, eu n-am citit tampenii niciodata, daca iti vine sa crezi. Am inceput cu Liviu Rebreanu si George Calinescu, acum citesc Victor Hugo, Balzac, Stendhal, Gustave Flaubert si multi altii. Asta i-am spus si eu, ca e mai bine sa citeasca mizerii decat sa stea pe telefon, dar nu va invata nimic. De ce sa nu invete ceva daca tot citeste? De ce sa nu scoti invataturile vietii? Bineinteles, sunt multe carti noi si interesante, dar ma gandesc la Mircea Cartarescu, nu la Irina Binder.

| anonim_4396 explică (pentru leiidinbanie6):

Vreau.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Dar ce e literatura actuală?laughing)
Dan Brown și Murakami? Sau Coelho?laughing) Sau Cărtărăscu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Încearcă Mircea Eliade.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Atata stii? sad

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Mai sunt și alți păcălici, zi-i tu pe ăia bunibig grin

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Frederik Backman, Khaled Hosseini, Kazuo Ishiguro, Margaret Atwood, Isabel Allende, Julian Barnes, Alessandro Baricco, Neil Gaiman, Cormac Mccarthy, Jose Saramago, Carlos Ruiz Zafon, Donna Tartt, Chuck Palahniuk, Orhan Pamuk, Javier Marias, Ian McEwan

Români:
Dan Lungu, Stefana Czeller, Ioana Parvulescu, Lavinia Călina, Camelia Cavadia, Simona Popescu, Matei Vișniec etc.

Vrei sa stau aici pana maine? Ma rog, am pus multe genuri amestecate, dar crede-ma ca ai de unde alege happy depinde de tine, ce-ti place tie sa citesti. Dacă tu ai auzit doar de Murakami, Coelho și Cărtărescu, pentru că sunt la modă, e problema ta.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

La români i-ai nimerit binelaughing)
În afară de Vișniec și Pârvulescu nu dă nimeni 2 bani pe marii tăi scriitori. rolling on the floor Ca să nu mai zic de Allende sau...Palahniukrolling on the floor)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe Dan Lungu îl putem încadra la dezaxați. big grin

| anonim_4396 explică (pentru leiidinbanie6):

Avand in vedere ce comportament ai tu pe site-ul asta nu pari deloc o persoana citita. Puteai sa citesti Fluturi, ca era acelasi lucru. Despre tine chiar se poate spune ca ai citit degeaba.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa dea nimeni doi bani, literatura e subiectiva. Toti autorii sunt dezaxati, ca altfel nu scriau. Nu stii nimic sad
Nu toti suntem atat de lipsiti de personalitate incat sa citim doar ce trebuie si ce ni se spune. Eu sunt sigura ca de 3/4 din ei nici nu ai auzit.

Ce ai citit de Allende? big grin

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Țara mea inventată, bine, am luat-o într-o zi în care n-aveam ce face cu banii, altfel niciodată nu i-aș fi aruncat așă, după vreo 50 de pagini am așezat-o frumos în bibliotecă și nu mai pleacă de acolo. big grin
Literatura nu e subiectivă. E valoroasă sau nu e. Dacă tu îl numești pe Dan Lungu scriitor, înseamnă că ți-ai pierdut viața doar cu nimicuri. happy
Desigur, doar tu puteai auzi de ei, doar tu îți faci curaj să intri până la Cărturești...pe restul ne sperie. sad

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit 50 de pagini, o, uau, da, suficient cât să-ți faci o părere despre o carte și despre o autoare care a scris 20 de cărți rolling on the floor.
M-ai convins, părerile tale sunt irelevante.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Da, m-au plictisit 50 de pagini despre magica asta țară numită Chile, wow laughing)
De ce aș cumpăra 20 de cărți ale unui autor care mi-a arătat din prima că e...fix un păcălici. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Sunt totuși curios dacă vreodată ai citit o pagină din Proust, Cehov sau Dostoevski...cel mai probabil nu...big grin

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e un păcălici, e o chestie de gust, și fiecare autor are cărți bune și cărți proastewinking dar tu nu ai de unde să știi asta dacă citești o dată pe an
Rămâi la filme.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-aș da contul meu de Goodreads, dar mi-e lene sad

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Nu știu de ce, dar sunt aproape sigur că biblioteca de unde locuiesc acum, care nu are mai mult de 150 de volume, bate tot ce ai citit tu vreodată. laughing

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă zici tu laughing)))))))