| andreeaantonescumaria a întrebat:

:-s dau funda pentru cine ma ajuta si pe mine va rog big grin... nu`mi mai amintesc cum se rezolva astfel de chestihee hee big grin...

" Realizeaza-te deplin,
Posteritatea-ai buna amintire
Ce-o lasi in urma dupa tine
E-o noua vietuire si-o reintinerire
fa omule, invata numai bine,
Si semnului in schimb si bunul gandul tau ".
( T.Arghezi - Trebuie)

Ehh. big grin acum eu sicer nu mai stiu ce trebuie sa fac nu ma prind straight face...
1. desprinde mesajul textului si explicand si titlul.
2.mentioneaza 2 trasaturi care sa justifice faptul ca acest text apartine unei opere lirice.

Vai da`tzimi si mie cateva idei va rog straight face... eu am scris da nu stiu daca este bine big grin...

MUltumesc!

Răspuns Câştigător
| Biia a răspuns:

Pai, prima data mi'ar fi mai usor sa iti raspuns la 2.Deci:
2)Aceste text apartine unei opere lirice, deoarece apare vocea eului liric ale carui marci sunt vb. si pron. de pers I si a IIa sg si pl:"-te","dupa tine" (a2a caracteristica chiar nu imi mai vne in cap)
Si la 1 as putea sa iti explic titlul big grin:
Titul este un element paratextual ce se afla in legatura directa cu tema operei. Titul "trebuie" este un subst.com.,prin care autorul transmite cititorului mesajul textului:acela ca fiecare om are drumul lui si ca fiecare TREBUIE sa faca ceva in viata.Fiecare om trebuie sa munceasca, sa se distreze si sa viseze.
Sper ca te'am putut ajuta.
Take care!kiss

1 răspuns:
| ZmbetNevinovat a răspuns:

2.mentioneaza 2 trasaturi care sa justifice faptul ca acest text apartine unei opere lirice.

la asta te pot ajuta cred... unul din motive este ca oprera este scrisa in versuri