| raduspace10 a întrebat:

Sal am 12 ani.Toti colegii mei de la scoala rad de mine cand le zic ca Mos Craciun exista.Si mami tot zice ca este.Nu stiu ce sa cred.Totusi,intr-o seara vorbeam cu mami si vorbeam de colegii din clasa si tot asa s-a ajuns la replica lu mami:-Radu,mosu nu e, ca vruiam sa nu iti zic asta pana cand esti mare dar te vad ca, colegii tai din clasa rad de tine.Am izbucnit in plans. Apoi l-a chemat pe tati si el a zis ca Mosu vine si aduce cadouri dar el e doar un spirit, nu si fizic si incepe sa ma bage in mecanica cuantica(normal ca mai sunt si olimpic la fizica(locul 15 pe tara))cu fenomene extradimensionale si din astea
Credeti cumva ca mami i-a zis lu tati sa imi zica asta ca sa mai ramana totusi ceva din faza cu mosu si sa nu ma faca sa mor de suparare, ca sa ma faca totusi sa cred?
URGENT DAU FUNDA ca macar o sa fiu precaut anul asta sa ma asigur dar stau la casa mare deci e cam greu sa ii prind.
Si din ce imi amintesc pe la 5 ani (pana la 11 l-am vazut pe mosu)parca avea barba aia lipita dar nu mai stiu bine.
Dar un lucru ciudat:cum va explicati ca :
1. Odata cand a venit Mos Nicolae s-a auzit un zgomot de tropait tare de tot si vibra podeaua, si mai si eram la etaju 1.
2.L-am vazut o data disparand cand pleca pe poarta
3.La Mos Nicolae m-am dus jos sa ma uit de cadouri si dupa aia cand m-am intors peste 30 sec erau cadourile si dura minim 2 min sa le pui ca erau multe
4.De doua ori l-am vazut pe Mos Nicolae si o data zisese ca ma culc pe la 1(isi zisese el ca nu ma vazuse) si nimeni din casa nu stia!(ca nu mai erau atat de atenti dupa mine la cat adorm ca aveam 11 ani
5.De unde sa fi facut ei rost de un iepuras de paste? ca aparuse unu totusi era mic dar ciudat (nu putea intra un om in el) si mai avea si o plasa langa mana

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Treci pe la "Religie" - o să găseşti mulţi asemenea ţie şi n-o să te mai simţi singur.
Dar la 12 ani poţi să crezi în orice, chiar nu e problema. Iar joaca de-a Moş Crăciun, într-adevăr, e frumoasă...la orice vârstă. Important e să n-o confunzi cu viaţa reală şi să n-o transformi în fanatism, atâta tot.

Să-i trasmiti Moşului că vreau nişte schiuri anul acesta şi să nu mai lase biscuiţii pe farfurie, că-mi dă impresia de mofturos.

8 răspunsuri:
| Gstefan a răspuns:

Bravo, daca as pute sa iti dau puncte pentru intrebarea asta ti-as da. Cand am ajuns la faza cu fizica cuantica, m-am prapadit de ras. Felicitarii pentru imaginatie.

| TheAce a răspuns:

Trairea Craciunului in spiritul copilariei e intotdeauna frumoasa. Cu totii cautam la un moment dat in viata noastra sa ajungem sa mai traim odata un Craciun asa cum o faceam pe vremea cand eram mici, cand nu existau griji ori framantari de niciun fel si cand cadourile de la ''Mosul'' ne faceau cu adevarat fericiti. Cu toate astea, vine o vreme cand trebuie sa incepem sa ne mai rupem de copilarie si cred ca vremea ta a venit deja...Ai 12 ani, o varsta totusi prea mare pentru a crede intr-un personaj care a fost creat in forma sa actuala (batran, barba alba deasa, vestimentatie de culoare rosie) de catre Coca-Cola la mijlocul anilor '50. Desigur, naivitatea ta e de inteles in anumite circumstante si vina cea mare probabil ca e a parintilor. Imi pare rau ca se rade de tine la scoala dar si pentru faptul ca tu chiar incerci sa te agati de aceste mituri pentru prescolari cu orice pret. Poate ca lectia asta va fi una importanta pentru viitor si nu vei mai fii atat de credul si asta te va ajuta mai mult. Atunci vei putea spune cu adevarat ca ai fost ajutat de catre miracolul Craciunului. Acum insa, a venit momentul sa te desprinzi de fantezie si sa pasesti in lumea reala, asta tocmai pentru a nu mai fi luat in ras pe viitor.

| DarkBlood32 a răspuns:

Frate dar copilul asta nu mai are 5 ani sa-i spuneti ca exista mos craciun. Are 12 ani.
Deci nu exista mos craciun.winking Ia stai tu de Craciun noaptea si urmareste-i pe parintii tai. Sa vezi ca ei iti aduc cadourile.winking

| AndyLavy a răspuns:

Astea sunt doar povesti. Nu exista astfel de lucruri. Sunt doar niste vrajeli pe care parintii le spun copiilor cand sunt mici. 12 ani e o varsta destul de mare, nu mai esti bebe sa crezi in asa ceva. NU EXISTA. si sincer, e normal sa rada de tine, adica oricine ar rade. Nu le mai spune, sau cel putin nu ince3rca sa ii mai convingi. vezi si tu realitatea. Nu este bine sa traiesti intr-o lume "de poveste" pentru ca atunci cand te vei trezi la realitate, va fi foarte duuur.

| Biskuit3 a răspuns:

Si care e intrebarea pina la urma?

| Holmes_Miky_1993 a răspuns:

Mos craciun chiar exista si sa crezi mereu ca mos craciun exista.el are comitete in toate tarile

| Nymueh a răspuns:

Crezi in orice iti face viata mai frumoasa, nu iti pot explica prea multe, ca nu m-ai crede, dar eu iti jur ca asta e adevarul:
-sirenele exista am vazut la munte o piatra fff veche cu multe fosile de scoici pe ea si la un moment dat, pe piatra era o sirena. Evident, era o fosila adevarata, am gasit-o adânc în pământ, si o alta dovadă e ca eu sunt o sirena, nu am coada, dar am toate puterile.
-Mosul exista, eu l-am vazut cand aveam 4 ani in camera mea, nu era o pers din familia mea, pentru ca locuiam doar cu mama la vremea aceea. Era tarziu, noaptea si am auzit niste clopotei. M-am speriat si am strâns-o pe mama in brate. Ea a zis sa ma culc la loc. Inainte sa adorm, m-am ridicat si am vazut o silueta cu niste clopotei... apoi am adormit...

| Eddy9137 a răspuns:

Moș Crăciun exista, dar el nu poate trimite cadouri la TOTI copiii de pe Terra așa ca este ajutat de părinți