| anonim_4396 a întrebat:

Sall TPU, am o problema mami si tati se cearta in seara asta cand imi faceam tema la franceza am auzit din sufragerie din bucatarie ca vb mami cu tati si ii zicea tati la telefon ei ca este o curva si ca inainte a facut un copil cu unu intro seara si dupa s-a dus la sefa ei si dupa i-a zis ca e insarcinata cu tati dar era cu ala nu stiu daca a facut avort dar vreau sa aflu ca zicea tati ca daca vine acasa sa se duca la masa ( mamaia ) sa imparte jumatea de casa care o are ca zice ca daca o mai tine mult de partea lui mamaie nu o mai lasa in casa si a zis ca daca e sa jure ca nu o sa isi mai vada copii nici o data si am vazut ca tati nu a ricosta nimic si mi-am dat seama ca nu a raspuns cu nimic dupa a zis sa jure pe sanatatea ei si ea tot la fel si nu a raspuns si imi e sa nu se desparta si nu ma bag eu fiindca sunt mai emotiv si stiti voi ce e ala emotiv si daca incep sa plang numai duc lucrurile pana la capat si ma duc undeva si plang in pace pana ma linistesc dupa nu mai vb vreo 10 min si incerc sa ma port normal sa nu creada ca vr sa le zic ceva si nu pot cu mami nu prea am mai vorbit ca e plecata in Italia prima oara am plans dupa ea si imi e sa nu le zic la amandoi asta ca poate se despart si dupa mami eu plang si nu vreau sa se destrame familia mai ales ca sunt cel mai mic din ea am 11 ani si mai am 2 surori care au 22 de ani si cealalanta 19 sau 20 cea mica e plecata adica Catalina e in Italia la Roma si ar putea sa vb cu mami dar e mult de mers pana la unde lucreaza ea si Cea mare adica Mika ( Mirabela ) a fost plecata in Germania o luna dar am plans si dupa ea si mai am un frate mai mare Andrei e frate vitreg e de cand era tati insurat cu altcineva si cu el ma inteleg bine tot e in IItalia la Roma si nu prea am mai vb cu el de un an si la scoala mai era o colega in clasa a IV-a care plangea ca sau certat parintii ei dar a 2-a zii am vazut ca nu mai plangea si era mai fericita e atunci ea a vorbit cu doamna si sa inteles cu ea ma rog nu stiu eu ce a vb cu ea si tati crede ca il inseala cu un "tractorist" asa ii zice el si mami a crezut ca il inseala ca a vazut ceva rosu asemanator cu urmele de ruj dar nu era ruj ci era acuarea rosie care a scapat soramea din grs si mami atunci credea ca se intalneste cu una in tren dar ma rog... Sper sa nu se desparta ca nu stiu ce sa aleg mami sau tati sau. mai e o cala ca sa o primeasca tati pe mami in casa si accea am auzit eu la telefon si a zis tati asa" eu te primesc inapoi cand o sa repecti si o sa faci ce zis eu si sa nu te mai tii atata cu mama ta " si TPU va rog ajutati-ma ca eu inca sunt mic nu prea inteleg in dealung situatia dar a mai incercat sora mea mare sa ii impace ca a vorbit cu tati dar tati nu prea a bagat-o in seama.TPU va rog ajutati-ma ca ..nu prea ma pot descurca singur va rog

Răspuns Câştigător
| Johnd94 a răspuns:

Urata povestesad Tu trebuie sa fii tare. Parintii tau trec printr-o perioada dificila din casnicia lor. Mereu cand unul din parinti pleaca in alta tara, iar restul familiei ramene acasa, se produc schimbari majore. Ei sunt adultii, iar tu trebuie sa ii lasi sa decida ce e mai bine pentru ei.
Nu cred ca ai dori ca ei sa ramana impreuna, sa fie mereu nefericiti si mereu sa auzi certuri, mai ales ca ai zis ca esti emotiv.
Tu nu trebuie sa alegi dintre mami si tati, tu trebuie sa ramai prieten cu amandoi si sa le fii alaturi.

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
o bunicuta nu ai in apropiere? tu nu poti sa vorbesti cu mami tau? cel mai indicat e sa te rogi sa le fie bine, sa poti sa inveti si grija ta ar trebui sa fie scoala, lasa greutatile si grijile familiare pentru cei mai mari, nu are rost sa ste stresezi ca nu rezolvi nimic si asa vei ajunge sa clachezi si sa abandonezi scoala, iar fara scoala/carte/nu poti sa razbati in viata.e greu ca un copil sa se confrunte cu astfel de necazuri si sa cunoasca astfel de probleme la varsta frageda..imi pare rau de situatia prin care treci si uite ca parintii, in cautarea unui loc de munca pentru un trai mai bun, creaza probleme acasa si nu isi dau seama ca cei expusi sunt ungerasii lor...
O zi frumoasa sa aihappy

| Λndrei a răspuns:

Imi pare rau pentru tine...
Parintii tai trec prin niste momente dificile iar pentru tine ar fi foarte greu sa intervi acum, esti mic... daca te asculta incearca sa vorbesti cu ei.
Chiar si daca s-ar desparti, cel mai rau caz fiind, sunt sigur ca ei te iubesc la fel de mult si o sa faca tot posibilul sa nu le duci lipsa!
Numai bine!

| Fatamuntilor a răspuns:

Intodeuna copii sunt cei sufera cel mai tare in problemele adultilor.Esti prea mic sa reusesti sa faci ceva.
Cu toate astea... parintii tai, mami si tati au grija de tine? Se interezeza de tine la scoala? Ai hainute ingijite, ai ce manca?
POATE parintii tai trec printr-o perioda mai dificila, se intampla mai in toate famiile. Poate au probleme finaciare, cine stie.
Vorbestecu cineva apropiat tie, poate chiar cu unul din parinti. Spune-i cat de mult ii iubesti si ca ai nevoie de amandoi.
Sa speram case vor impaca, iar tu vei fi fericit.

| pietrean a răspuns:

Poti povesti tot ce ai pe suflet, la numarul de telefon 116 111, de la telefonul copilului, unde iti v-a raspunde cineva competent, care sa te indrume ce ai de facut.Nu costa nimic.Nu este implicata Politia, Protectia copilului.Doar primesti sfaturi sau te pot ajuta cumva sa treci mai usor peste suparari.Ai curaj si da telefon si te asigur ca nu v-a afla nimeni.
Daca vrei si poti poti accesa www.asociatiatelefonulcopilului.ro sau www.telefonulcopilului.ro
Toti te putem ajutacu vorbe, sfaturi, dar cei de acolo sunt experti si te pot ajuta si faptic.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti dau cel mai de pret sfat,nu te baga.
Ii poti face foarte usor sa ramana impreuna doar pentru ca au un copil,dar gandeste-te ca asa o sa fie si mai rau, o sa se certe mereu, vor fi toata viata nefericiti cu vietile lor, si cel mai probabil vor insela.
Asta iti doresti, in fond si la urma urmei ii poti tine, dar o sa fie exact cum am descris mai sus si asta deja nu mai e familie si in nici un caz relatie sot sotie.
Daca raman impreuna sau se despart asta tine din pacate doar de ei nu de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suna la telefonnul copilului. Au mai zis si altii inaintea mea. Ei te vor indruma. Nu te baga intre ei, ei se cearta, ei se impaca.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect ar fi fost... au mai scris si altiiwinking

| Laura927 a răspuns:

Indiferent de alegerea facuta de ei,tie nu o sa iti lipseasca nimic,pentru ca ei te iubesc chiar daca se cearta,si vor face tot posibilul sa iti fie bine si sa ai o viata linistita.
Ei se cearta pentru multe motive,dar de multe ori se impaca, stau ei suparati dar le trece.
Cand ai sa cresti ai sa iti dai seama de motivele lor de cearta, acum esti un copil si nici de vrei tot nu poti sa intelegisad.
Eu te sfatuiesc sa te tii de scoala si sa inveti bine, nu ii baga in seama ca ei se cearta ei se impaca.
Oamenii care se iubesc se cearta!
Nu fi suparat, nu ai motive!

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

In partea stanga a monitorului se vede un chenar portocaliu, mai jos putin vezi ca scrie blogul nostru si al vostru, intra acolo si ai sa vezi ca este cineva de la Telefonulcopilului, sunt sigur ca iti va fi de ajutor

| BlueViP a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar nu poti sa te bagi. Va trebui sa alegi.