| andre121 a întrebat:

Sal TPU am o mare problema luni am testare inițiala la tehno iar colega mea a uitat sa îmi aducă cartea de tehno ca sa repet în weekend proful mi-a dat niște întrebări din care va alega câteva deci dacă cineva știe răspunsurile chiar și la o singura întrebare sa îmi spună va rog

Uitați întrebările:

1.Care este structura învățământului romanesc?

2.Care sunt sortimentele de semifabricate?(aici parca era placaj panel și încă câte ceva)

3.Care sunt caracteristicile lemnului?

4.Cum se clasifica fibrele.

5. Ce este fisa tehnologica?

6. Ce este procesul tehnologic?

7.Cum se realizează produsele din lut?

Promit funda...(și sa știți ca erau 20 de întrebări deci numai la astea nu știu răspunsurile) plz help (scuze categoria)

Răspuns Câştigător
| YOopGirl a răspuns:

Eu stiu raspunsul la intrebari dar le pun pe sarite care imi sunt mai usoare ...deci ":
6.Procesul tehnologic reprezintă ansamblul de operații mecanice, fizice, chimice, care prin acțiune simultană sau succesivă transformă materiile prime în bunuri sau realizează asamblarea, repararea ori întreținerea unui sistem tehnic.

7.prelucrarea lutului este: Modelarea de catre olar la roata olarului prin modelare

5.In agricultura este un document care cuprinde, in ordine cronologica, lucrarile care se executa la o anumita cultura, atat in obtinerea productiei principale cat si a celei secundare, si in care se regasesc parametrii cantitativi si calitativi de executie a acestor lucrari - adancimea araturii, distanta intre randuri, dozele de ingrasaminte etc. Sunt folosite in organizarea, pregatirea si programarea productiei, la stabilirea necesarului de mijloace de munca si de forta de munca si a cheltuielilor directe de productie, pe categorii de lucrari si perioade etc.
Fisa tehnologica cuprinde informatii referitoare la:
- caracteristicile reperului supus prelucrarii (denumire, material, masa, numarul desenului de executie, numarul de bucati pe produs etc.);
- desfasurarea operatiilor tehnologice, si datele principale pentru executarea acestora (sectia sau atelierul, utilajul sau locul de munca, S.D.V.-urile necesare, echipa de lucru, timpul normat, indicatii tehnologice, unele date privind programul de lucru etc.);
- schita piesei sau schitele operatiilor principale;

4.Se clasifica in 2 grupe mari: l9p6pd
-Fibre textile naturale: -vegetale (bumbac, in, canepa)
-animale (lana, matase)
-minerale
-Fibre textile obtinute prin procedee chimice: -din polimeri naturali
-din polimeri sintetici

3.Caracteristicile sunt :
-Rezistenta
-Compresiune
-Intindere

2. Hey, imi pare rau dar intrebareaa asta nu o stiu.te rog sa imi dai fundita daca vrei...ca asta CHIAR NU STIU ITI RAPUNSEI LA CELLELALTE DAR ASTANU O STIU

1.Structura sistemului de învăţământ din România cuprinde: învăţământul preşcolar, învăţământul primar, învăţământul secundar inferior, învăţământul general obligatoriu, învăţământul secundar superior, şcolile de arte şi meserii, şcolile de ucenici, învăţământul post-liceal şi învăţământul superior.

CAM GATA.LA UNA NU AM STIUT ASTA E... SPER SA IMI DAI FUNDA :O3 SI SPER CA TE AJUT PT TEST CHIAR DAK NU IMI DA FUNDA AIA

1 răspuns:
| andre121 explică:

Mrs mult YOopgirl