| aly a întrebat:

Care e diferenta dintre partea fractionara si partea zecimala (daca e )? Sunt foarte suparat pentru ca am gresit doar exercitiul asta la teza crying

1 răspuns:
| Zoella a răspuns:

Partea zecimală se notează [x] (x fiind numărul) şi este partea din dreapta (de după virgulă. Iar partea fracţionară se notează cu {x} (x fiind numărul) şi se calculează aşa: x - [x] (partea întreagă, adică cea din stânga virgulei minus partea zecimală). Atenţie! Partea zecimală trebuie să fie întotdeauna negativă şi mai mică decât 1.