| Qwertyuop2389 a întrebat:

Niste sfaturi pentru a nu mai fi deprimat?
Ma simt cam deprimat și nu am niciun motiv, dacă ascult muzica din asta emoțională ma întristez, ma simt cateodata singur, și parca nu am niciun prieten, și ca toată lumea ma vorbește pe la spate și nimeni nu ma agreează. Simt cateodata ca nu mai trece acest sentiment, îl am de aproximativ un an, și încă nu a trecut, ce sa ma fac? Am 17 ani
Ce as putea sa fac sa nu mai fiu asa deprimat și sa ma simt singur mereu?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

DE cand te simti asa? Daca e de curand e posibil sa fie astenia de primavara

| Qwertyuop2389 explică (pentru Adry05):

Cam din vara am inceput

| JusTPauL a răspuns:

Stiu ce zici prietene, am trecut si eu prin asta, nu suntem singurii stai relax ..chiar daca am destui prieteni, aveam perioade cand ma simteam si eu singur, daca nu ieseam macar o data pe zi din casa ziua aia era total deprimanta.
Adevarul e ca muzica romaneasca oricum e foarte trista. orice asculti te deprima.
1 la mana nu are cum sa te vorbeasca toata lumea pe la spate..nu cred ca s-au fixat 2, 3 prieteni pe tine si te barfesc, au si ei problemele lor nu le sta capul doar la tine.
Daca lumea nu te agreeaza s-ar putea sa fie din vina ta.fa-i sa-si schimbe pareria despre tine..idei nou. poti incepe prin ati schimba stilul de imbracaminte.
La tine e problema si cu increderea.
Esti inca mic, asa ca daca tot n-ai altceva mai bun de facut poti incepe sa citesti dezvoltare personala pe nlpmania de exemplu.
Asa o sa-ti dai seama care e problema ta.te asigur ca daca CITESTI si INTELEGI subiectele in mai putin de o luna o sa-ti schimbi parerea despre tot si fara sa-ti dai seama scapi si de depresie, cu cat te concentrezi mai tare pe dezvoltarea ta personala cu atat mai repede vor aparea idei noi in mintea ta si incepi sa gandesti diferit despre lumea din jur si despre tine.
Conteaza foarte mult sa intelegi ca fara incredere in tine nu poti avansa.
2 la mana daca tot esti singur si ai timp liber doar pentru tine, poti incepe sa mergi la sala. Eu cred ca iti ofera ceva incredere, iar dupa un antrenament bun te simti mult mai bine.
Sfatul meu este sa iesi din zona asta de confort in care ai intrat...ganditul fara actiune este egal cu zero.
Tu trebuie' sa intelegi ca daca esti stapan pe tine si stii ceea ce faci, dai dovada ca deti controlul, ceilalti te vor urma, iar asa vei fi acceptat si respect in orice situatie.
Asta e doar un next level in viata ta. tu decizi daca iti place asa si ramai in zona de confort care inseamna stacnare sau incepi sa te gandesti la tine si la ce este bun si sa incepi sa actionezi chiar de astazi. Bafta!

| MrSnow a răspuns:

Sfatul meu e să stai pe lângă un grup de oameni veseli, sociabili
Ăsta e "remediul" pentru un tip depresiv și anxios ca tine
Ar fi ok dacă ai trece pe la un psiholog, te va ajuta, în decursul vieții toți trecem prin perioade de singurătate
Trăiește cu zâmbetul pe buze, viața e scurtă

| Qwertyuop2389 explică (pentru MrSnow):

Eu in general nu sunt asa...Nu stiu ce m-a facut sa devin asa
Nu prea am timp sa ies, ca am meditatii foarte multe, și scoala, și n am timp de nimic
La psiholog mai mult cred ca dau banii degeaba, adică nu cred ca poate sa mi faca altceva de a încerca sa mi schimbe gândirea

| MrSnow a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Eu am văzut oameni schimbați, diferă ce pregătire are psihologul