| Ramo_9106 a întrebat:

vreau sa va povestesc ceva in legatura cu o prietena de-a mea( 19 ani). mi-a cerut sfatul iar eu chiar nu stiu ce sa-i spun.problema sta in felul urmator: pe facebook are la prieteni un barbat de vreo 25 de ani din Anglia, au tot vorbit pe chat diferite subiecte pana la un moment dat cand el a inceput sa-i spuna ca are multi bani si ca vrea sa fie sponsorul ei pentru ca e foarte frumoasa. sponsor insemnand sa-i trimita bani, parfumuri in schimbul ca ea sa-i dea web nu sa faca video-chat doar sa o vada cam timp de vreo 10-15 minute. a vrut chiar sa aiba o relatie doar pe chat chiar daca ea are iubit, dar ea nu a acceptat in nici un fel si l-a tot ignorat el fiind foarte insistent ( ii dadea mereu mesaje pe facebook cu te iubesc si asa mai departe). intr-o zi a intrebat-o ce marca de parfum ii place ca sa i-l trimita prin posta, nu i-a raspuns nici atunci nici a2a zi.in a3a zi ca sa scape de el sa n-o mai streseze i-a spus marca, el i-a cerut si adresa ca sa-l poata trimita. i-a zis ca a dat comanda si ca il primeste in 7-14 zile.seara iar i-a trimis pe facebook mesaj ca sa-i dea web, ea nu i-a raspuns si a amentintat-o ca daca il mai ignora se duce la politie si ii spune ca el a dat banii degeaba pe acel parfum si ca ea nu vrea sa-i dea web.de frica i-a dat cateva minute.cateva zile nu a mai zis nimic iar acum iar i-a dat mesaj pe facebook ca el nu vrea sa-i faca rau dar daca il mai ignora nu are alta solutie decat sa-i faca rau. voi ce credeti i-ar putea face ceva de acolo din Anglia avand in vedere ca ii stie doar adresa?

6 răspunsuri:
| SwettyCat a răspuns:

Pai daca stie adresa...

| Anca23earl a răspuns:

E cam complicat. nebunu poate sa vina din Anglia pana aici mai ales daca ii stie adresa. spune-i sa nu-l supere.cu oameni ca astia asa e.nu trebuie sa-i superi ca se razbuna. straight face

| strawberrycool14 a răspuns:

Buna,Ramo! Sa stii ca sunt cam 99, 9%sanse sa ii faca rau daca i-a dat adresa! Mai bine, daca tot primeste amenintari de la tipul asta...sa se duca la politie! Nu poti stii ce e in mintea lui, poate e vreun criminal, sau vreun nebun care face glume! dar totusi ar trebui sa faca ceva in legatura cu asta!

| Ramo_9106 explică:

Sau ii spune doar asa ca sa o sperie?

| RamonaGabriela13 a răspuns (pentru Ramo_9106):

Cred ca o ameninta asa doar ca sa o sperie. Poate ca el crede ca ea e o ''pitzi'' care face orice cand vede bani. Si sa stii ca a cam facut o greseala ca i-a dat adresa ( poate fi si o cursa doar ca sa ii afle adresa). Aveti grija de voi. Funda?

| licuricigras a răspuns:

Singura care a dat un raspuns destept ii strawberrycool14 ceilalti doar baliverne, de ce sa ii faca pe plac la obsedatu ala, tipa ii cam prostuta ca a acceptat in prima faza sa ii dea web. poate sa vb cu politia ii pune un dispozitiv ceva de urmariere a conversatiilor si gata ii prind pe obsedat.doar daca nu are si ea ceva de ascuns in sensul ca intra si ea ii vorba cu el doar ca nu iti spune sa nu para materialista sau ceva, mai ales daca are prieten.so sa mearga la politie urgent si sa vb cu parintii.