| Mecoooo a întrebat:

Sall all! O intrebare am. Daca puteti raspunde ar fi super.Nu o inteleg si nici nu stiu sa raspund... daca ma intelgeti. Intrebarea este:..Prin ce se deosebeste dentitia(dintii, maselele) erbivorelor de a carnivorelor?

Răspuns Câştigător
| temugin a răspuns:

Dentitia erbivorelor este structurata in asa fel incat sa ajute la mestecare, rumegare, pe cand cea a carnivorelor prezinta caracteristici diferite, structura permitandu-le sa rupa, sa sfasie si sa marunteasca.
De exemplu dentitia unui cerb este diferita de cea a unui lup, pentru ca trebuie sa rupa iarba si sa o rumege, in schimb lupul trebuie mai intai sa sfasie carnea pentru a o marunti! Dentitia carnivorelor s-a dezvoltat concomitent cu muschii speciali ai maxilarului, astfel musculatura maxilara a carnivorelor fiind mai puternica decat cea a erbivorelor!
Sper sa-ti foloseasca!winking

4 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Dinti erbivorelor sunt adaptate la mestecat ierburi si alte vegetale, incisivii sunt putin mai mari iar maselele sunt "tocite"special facute pentru mestecarea vegetalelor, pe cand dentitia carnivorelor prezinta canini mai mari si mai ascutiti ca si al erbivorelor, masele mai ascutite pentru a strapunge prada(erbivorele nu au nevoie de asa ceva).

| Mecoooo explică:

Va multumesc pentru raspunsurile date!

| Dana211 a răspuns:

Eu nu mai stiu exact sa iti spun dar din ce imi amintesc carnivorele au dintii mai ascutii specializati pentru sfasire, rupere si masticatie. Cauta pe net sau intr-o carte cum sunt dintii la erbivore si la carnivore si fa tu comapratiile ca nu e foarte greu. Scri efectiv ce nu e la fel

| ionut1134 a răspuns:

Carnivori au dnti mai lungi pentru a putea omora prada ai rupe carnea dupa el(de exemplu leul cand mamanca gazele rupe carnea si o mesteca) ierbivorele au dinti in forma de cub pentru ca nu trebuie sa rupa carne si pentru a putea mesteca iarba fanul etc poti vedea dinti la cal( sunt mai mari si vezi mai bine) sa-ti dai seama care este diferenta dintre dinti