| cena1997 a întrebat:

Sall! Daca imi poate spune cineva de ce Vasile Alecsandri si-a intitulat poezia Mezul Iernii adica de ce i-a pus numele acesta big grin Ms dau Funda si Vot

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Nimeni n-a incercat vreun raspuns la aceasta intrebare dar il putem cauta noi:poate ca poezia a fost scrisa in chiar miezul calendaristic al iernii,prin ianuarie,sau,mai curand,titlul e metaforic si sugereaza faptul ca poetul a zugravit peisajul hibernal in deplina putere a iernii,cu toate caracteristicile ei:ninsoare abundenta,ger, trosnete de copaci inghetati prin paduri, etc.