| AustralianTeaTree a întrebat:

Azi dau teza la romana si vreau sa stiu daca am facut bine la explicarea titlului; De exemplu:
Vasile Alecsandri si-a intitulat poezia "Mezul iernei " deoarece crede ca este un titlu sugestiv. Subsantivele mezul si iernei ne ilustreaza imaginea unei zile de iarna respectiv nopii.Acest titlu ne transpune in cadrul natural zugravit de poet.Ce ziceti e ok? Ce am Gresit. A trebuit sa scriu 4-5 randuri. scuze de categorie

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea..adica poate fi imbunatatit..Si nu pune acolo "respectiv" ca suna ca naiba. pune "in impul"..si ai zis unei zile..si dupa ai zis noaptea..nu prea mi se pare in regula."ne ilustreaza portretul mirific al iernii"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si nu crede..chiar este un titlu sugestiv.mai bine ziceai: "Si-a intitulat... poezia deoarece este in stransa legatura cu textul.(sau poti sa zici cu tema textului..Si sa stii ca "mezul iernii" se poate referii ca este in mijlocul iernii cu ca este noapte..in fine eu iti spun aceste lucruri fara sa fi citit deloc poezia deci iti spun clar ca e loc de mai bine.