| Skypee a întrebat:

Sall, gheisele erau in china sau japonia?
Si cine a vazut filmul Disney Mulan, ea era gheisa sau de ce era imbracata ca una?(si actiunea se petrece in China?)
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Ashadow a răspuns:

Gheisele erau "in Japonia".
Mulan are la baza o legenda chinezeasca.
Poate te ajuta asta:
https://ca.answers.yahoo.com/question/index?qid=20090303185627AAnFhN3

Disney mai face confuzii d-astea.Nu stiu cat de lame e explicatia asta sau daca ajuta comparatia, dar si in Bambi erau ceva combinatii aiurea, adica femela cerbului nu e caprioara, ci ciuta.

2 răspunsuri:
| TeckTonik997 a răspuns:

Made in china

| TempestUV a răspuns:

Gheisele sunt originale din Japonia dar e posibil ca fie si in China doar ca le zice altfel