| alin567 a întrebat:

am o intrebare daca am un procesor Intel pentium 4 pe o placa de baza msi si vreau sa imi pun un procesor Intel pentium dual core 3. 00Ghz oare imi merge?

Procesorul: http://www.emag.ro/......EK8JDBBBM/
E bun de ceva procesorul la pretul asta?

Răspuns Câştigător
| DinGri77 a răspuns:

Socketul pentru procesor e cel ce conteaza, si mai mult ca sigur e 478, daca e 775 esti un pic mai norocos pentru ca se poate pune un procesor bunicel in loc acolo, daca e 478 trebuie sa-l schimbi cam cu totul... ca se schimba si memoria.
Si da, daca nu mai ai cutia placii de baza ori iei un soft numit Aida 64 de pe net si iti arata ce ai in pc ori deschizi unitatea si te uiti la modelul placii de baza si dai un search pe net.

6 răspunsuri:
| DinGri77 a răspuns:

Mai mult decat sigur nu. Pentru ca procesoarele pentium 4 sunt pe socket 478 majoritatea si o editie foarte limitata pe socket 775. Procesorul din linkul tau necesita o placa de baza cu socket 1155 care este o generatie mult mai noua happy

| alin567 explică (pentru DinGri77):

Da cum aflu ce placa de baza am pentru ca pe hartiile de la unitate imi scrie despe placa vide procesor si altele.Stiu doar ca e msi
Deci?

| alin567 explică (pentru DinGri77):

Gata m-am pris trebuie sa ma uit in unitate la placa de baza sa vad ce model e, nu?

| alin567 explică (pentru DinGri77):

Uite am gasit ceva aici despre PC
http://support.dell.com/support/edocs/systems/opgx280/en/ug/specs02.htm
Poti sa vezi daca scrie ceva despre placa de baza?
St curios daca trebuie sa imi schimb placa de baza!
PS:Am un Dell gx280
2gb ram
512mb placa 8400GS Nvidia
Procesor Intel pentium 4
Am un pc de **** de asta vreau sa imi fac upgrade sau sa imi iau altu!

| DinGri77 a răspuns (pentru alin567):

Placa ta de baza e pe socket 775 deci suporta un upgrade de proc, acum ramane treaba cu memoriile care sunt slabe rau ddr2 la 533. Ca sa vezi procuri bune pentru placa ta de baza desi nu recomand, cauta la mana-a doua. Sincer schimba-ti pc-ul cu totul, nu prea se merita un upgrade la ce ai tu acolo...

| alin567 explică (pentru DinGri77):

Cred ca raman la varianta sa imi iau un laptop am gasit unul destul de bun cu i5 4 gb ddr3 si placa 1 gb dedicata.Cred ca o sa imi iau unul pe la anul ori am sa imi chimb pc -ul oricum mersi de ajutor!

| DinGri77 a răspuns (pentru alin567):

Socketul pentru procesor e cel ce conteaza, si mai mult ca sigur e 478, daca e 775 esti un pic mai norocos pentru ca se poate pune un procesor bunicel in loc acolo, daca e 478 trebuie sa-l schimbi cam cu totul... ca se schimba si memoria.
Si da, daca nu mai ai cutia placii de baza ori iei un soft numit Aida 64 de pe net si iti arata ce ai in pc ori deschizi unitatea si te uiti la modelul placii de baza si dai un search pe net.