| Kely2820 a întrebat:

Sall TPU, am o problema pe care multi copii o au, ideea este ca nu ma descurc la scoala, ceilalți copii care nu se descurc sunt si dobitoci (foarte dobitoci), sunt la o clasa de A cu intensiv engleza, doar matematica nu-mi place, desi am o varsta frageda fara sa ma laud sau fara sa fi facut nu stiu ce teste online mi se pare ca sunt mult mai înțelept decat ceilalți nu la învățătură dar nu sunt ca ceilalți de genul hai sa ne batem cu cornurile, am o concepție si niște gânduri foarte dezvoltate despre viata, nu pot sa spun tot aici pentru ca ar dura prea mult si ar fi prea mult de explicat, se critica foarte des elevii de la profesionala sau industrial, dupa mine unii copii de acolo sunt foarte înțelepți fără sa fumeze, sa bea sau sa se drogheze, in viata asta as vrea sa fac ce imi place cum zice oricine dar sunt descurajat din ce in ce mai mult. Stiu un prieten care a intrat intentionat la cel mai prost liceu din oras cu media 8.70 la specializarea de bucatar doar pentru a-si urma visul, in România doar 1 din 100 de sportivi reușește cu adevărat ceva si cu asta sunt de acord nu zic nu, pana acum n-am ceva pe care ma axez anume (practic frec menta), sunt multi care au ajuns sa isi arate adevăratele talente fara scoala, sunt un om care chiar nu merge la biserica deoarece nu-mi place falsitatea la oameni nici reuniunile de pasti, doar falsitate, mama nu ma mai ia la biserica deoarece știe ca decat sa ma chinuie sa stau axolo in picioare fără sa simt nimic si să-mi fie rau mai bine ma lasa acasa, am credință doar fata de Dumnezeu, nu de toate religiile unele mai corupte decât altele, mi se pare ca lumea asta e foarte scurta pe langa cat o sa mai traim noi, vreau ca in viata asta sa fac ce vreau cu plăcere fara să-mi pese neapărat de bani(stiu ca asa zice oricine la început ca vrea sa faca ce vrea in viata si dupa rezulta la ceea ce nu se gandea). Vreau o părere despre ce am scris eu mai sus sau despre ceva interesant din viata voastră ceva legat de aceasta teme. Stiu ca asta nu e categoria potrivita dar nu avea rost sa pun mai multe întrebări la mai multe categorii.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate că ești mai inteligent decât colegii tăi, dar nu mai înțelept.
Nu confunda inteligența cu înțelepciunea.
Înțeleptul nu este nici încrezut, nici disprețuitor.

Cât despre „falsitatea" religiilor, nu te obligă nimeni la nimic. Ei cu a lor, tu cu ale tale.

Una peste alta, mai pune și tu mâna și citește Pildele lui Solomon. Nu ca studiu religios, ci ca lecție de înțelepciune.
Ai să afli de acolo că totul e... deșertăciune.
Ăsta e primul pas ca să-ți transformi inteligența în înțelepciune.