| Miruna0909 a întrebat:

Sunt clasa a 11 a si inca nu stiu unde vreau sa dau mai departe dupa bac. Notele de la scoala sunt bune, nu e ca si cum ma chinui sa trec clasa sau ceva de genu.
Nu stiu ce ma pasionează, ce mi place sa fac, nu am descoperit lucruri, nu am vizitat locuri, să știu ce m ar atrage, deoarece parintii m au ținut inchisă in casă (am fost cam antisocială, nu m au lasat in excursii sau nu stiu ce tabere, nici sa cunosc multe persoane) Mna acum chiar nu stiu daca are treabă asta, cu faptul că am fost cam antisociala, voi sa imi spuneti eu doar presupun.
Este deja tarziu? Chiar nu stiu ce vreau sa fac cu viata mea, nu as vrea nici facultate de 10 ani sa imi pierd tineretea ca apoi sa vărs copii, dar nici sa ma angajez ca o vanzatoare sa nu am bani. Voi ce spuneti?

3 răspunsuri:
| LaviniuA a răspuns:

Nu e tarziu niciodata ca sa devii sociabila. Gaseste-ti o pasiune ceva si apoi o sa cunosti pe altii cu pasiunea ta. Daca esti intr-un oras mare asta e usor.

Cred ca cei mai multi care nu stiu ce sa faca in viata fac o facultate prin Ase. Majoritatea facultatilor nu ofera un viitor prea stralucit, mai ales daca nu stii ce meserie te atrage.

Ar mai fi varianta sa astepti un an dupa bac ca sa ai mai mult timp sa te gandesti la facultati.

| Ilovedinero a răspuns:

Nu, nu este tarziu insa iti recomand un psiholog.Un psiholog te poate ajuta sa descoperi ce iti place si ce fel de fire esti.Da faptul ca părintii te-au tinut in lesă are foarte mare legătură cu faptul ca esti antisocială

| AlexAndreiD a răspuns:

Bună, dacă vrei să faci ceva valoros pentru tine pune mâna și învață programare web și desig web. Cunosc o persoană 100% asemănătoare cu tine care în urmă cu câțiva ani s-a apucat de învățat ce ți am spus mai sus. Acum lucrează la o firmă din domeniu și câștigă aproximativ 2000 € pe lună. Și pe lângă salariu este foarte fericită sufletește dar are și moralul ridicat. Dacă ești pasionată de așa ceva îți garantez că în maximum trei ani ajungi ca ea.