| Gabby23 a întrebat:

cum as putea sa dezactivez routeru ca din cauza lui nu pot face server de cs cine ma ajuta

Răspuns Câştigător
| bozioru a răspuns:

Nu trebuie sa-l dezactivezi, trebuie sa-i faci IP Forwarding, atat tot.
Ca sa facia sta trebuie sa urmezi mai multi pasi:
1. sa scrii in browser 192.168.1.1 daca cere user si parola pui ce user si parola ai la router, daca nu ai parola bagi la user si pass admin peste tot.
2. Intrii la NAT SETTINGS, apoi dai la Virtual Server.
3. Acolo la Enable Virtual Server lasi debifat no, dar jos in casuta aia mare bagi ip care il ai, daca nu-ls tii te uiti la serverul de cs cand il deschizi, dupa care adaugi portul (1433 sau oricare altu, asta il recomand eu), la protocol pui TCP, iar serverul sa fie http (80).
4. Acum dai Apply, iar la fereastra care apare bagi ip de la server inca odata, fara port sau altceva: gen 192.168.1.3,dai finish, astepti sa se restarteze routeru si dupa aia poti intra cu niste prieteni pe server.
Sper ca te-am ajutat si sper ca nu te-am plictisit.