| valim a întrebat:

Sall TPU
Deci sa incep cu inceputul:
Vreau sa fac un proiect in care sa pun 2 motorase (de 12V cred) la roti pentru a misca "sasiul" si as vrea sa pot schimba sensul de invartire la fiecare; si ca sa fie cu capac sa fie controlat de la distanta big grin
Am urmatoarele materiale:
-motorase multe
-"sasiul"
-o placa cu control de la distanta si telecomanda(luata de la o jucarie stricata)
Si cam atat; as vrea sa stiu cum pot face proiectul
Si va rog cat mai explicit, pentru un copil de 14 ani big grin
Si scuze de categorie

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

O să-ţi trimit o schemă. Dar înainte de asta câteva observaţii : între telecomanda pe care o ai şi motoraşele cele noi, care cred că sunt ceva mai puternice, intercalezi alte elemente de comandă ( nişte relee corect dimensionate ar rezolva problema cel mai simplu ), noua baterie va trebui să suporte consumul acestor motoraşe o perioadă oarecare de vreme fără a pierde prea mult din capacitatea iniţială. Receptorul poate funcţiona cu bateria originală care va avea viaţă mai lungă datorită faptului că va dispărea consumul motoraşelor originale.