| Andreir239 a întrebat:

Salut, a fost cineva cazat în căminul C7 sau C13 ale Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași?
Din ce am înțeles, sunt camere de 5 persoane iar băile și bucătăriile sunt pe holul căminului.
Ceva îndemnuri?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este corect, camere comune cu 4-5 si 6 paturi.

Ce indurmari vrei?
Este simplu: locuiesti in camera cu alti 4-5 colegi si daca vrei la toaleta iesi pe hol si mergi in directia corecta, spre wc-uri sau dusuri.
Unele camine au si o mini bucatarie pe hol, dar cu siguranta o gasesti din prima zi cand te muti acolo.
La cantina studenteasca mergi dupa miros, ca sigur te va duce nasul happy

| dullcat a răspuns:

Buna.Aveam o prietena in C13.Era ok, te obisnuiesti tu pe parcurs. Bucatariile mi se pareau bataie de joc.Dar poate le-au mai modernizat intre timp.Cel mai aiurea e ca niciodata nu se vor intelege 5 persoane si fiecare va dori sa faca altceva.Asadar asteapta-te la dispute legate de galagia existenta in situatia in care unele vor sa doarma sau sa invete si altele nu.Vezi ca exista grup de Facebook pentru aproape fiecare camin si poti intreba acolo ce vrei sa afli.

https://www.facebook.com/groups/1307815022742051/

Succes.

| Geass1 a răspuns:

Nu am stat în niciunul, dar am vizitat C13 -ul. Bucătaria e ok și ai filtru de ăla de apă ceea ce e super fain că nu mai trebuie să cumperi apă. Fii destul de devreme la facultate ca să prinzi locul de jos. (sau mna nu știu ce preferințe ai tu) Din ce știu, C13 e mai ok decât C7, dar acum depinde și ce prinzi. Camera mi s-a părut încăpătoare și știu că personalul e drăguț. Probabil există un grup de Facebook/ whats app al căminului, asigură-te că intri în el că chiar sunt informații utile uneori. De câteva ori o să ai dezinsecție aka va trebui să faci curat, să strângi totul cumva și să pleci câteva ore ca domnii respectivi să-și facă treaba. Din ce știu, C13 nu prea are gândaci, nu prea știu chestii de C7. La ce cămine ai aplicat? Și apropo, poți intra și la cămine la care nu ai aplicat.

| Geass1 a răspuns:

Dacă te pot ajuta cu orice altceva mă poți întreba.