| DOD0512 a întrebat:

Salut,am 15 ani si 1.60 si ceva.
As vrea sa mai cresc macar pana la 1.70 pentru ca ma simt naspa asa scund, mama are 1.54 si tata 1.80+ daca la vara m-as duce la inot am vreo sansa sa mai cresc? Dau funda

Răspuns Câştigător
| sertech a răspuns:

Inaltimea baiatului creste in viteza maxima pana la 16 ani, aproximativ 10 cm per an, iar de la 16 pana la 18 aproximativ 1-2 cm per an. Astfel spus iti ramane doar sa ai un mod de viata activ si sanatos. Dar sa nu uitam si de distributia genetica. Nu are sens sa te simti naspa din cauza inaltimii, mai ai timp sa cresti si confrom tabelului genetic inaltimea ta va creste aproximativ pana la nivelul dorit. Iti urez succes!

4 răspunsuri:
| DOD0512 explică (pentru sertech):

Multumesc

| Adry05 a răspuns:

Trebuia sa te apuci mai din timp de inot, dar cred ca mai ai sanse. Eu zic ca ajungi pe la 1, 70 macar si fara sport, posibil sa nu-ti fi avut perioada majora de crestere inca. Du-te totusi la inot si pe langa fa-i tractiuni si sarituri.

| DOD0512 explică (pentru Adry05):

Vara asta m-am inaltat destul de mult adica am avut 1.53 si pana in august am ajuns la 1.60 genetic am foarte multe sanse pentru ca tata e foarte inalt, eu de curand am intrat in "pubertate" sa zic asa

| Tepty12 a răspuns:

Te-ai inaltat? Am aceeasi problema, Am 15 ani si 2 luni si fac inot de aproximativ o luna, am de precizat ca am 163, 2 cm.