| SanduFlorin0504 a întrebat:

Salut TPU! Sunt baiat, am varsta de 15 ani si 11 luni si inaltimea de 1.59-1.60, mama are 1.54 si tata 1.73, eu as vrea sa ajung macar la 1.70. Mai pot ajunge pana la inaltimea dorita sau o sa am mai putin daca la 15 ani si 11 luni am 1.59?

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Atunci sunt sanse sa mai cresti putin in perioada ce vine. Insa nimeni (nici macar un doctor) nu iti poate spune cu precizie ca da, vei creste pana la 1, 7. Lasa timpul sa treaca si vei vedea ce se intampla.

4 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Probabil o sa mai cresti putin in urmatorii ani, insa nu e sigur. (adica nu poate garanta nimeni ca vei ajunge la 1, 7 cum vrei)

| SanduFlorin0504 explică (pentru isemilia):

Pai aia e faza ca eu pana in clasa a 8 a aveam 1.42 dupa ce am gatat scoala si am inceput la liceu am crescut brusc la 1, 60 si la 2 luni ma tot masor vad ca tot cresc cate 1, 5 cm

| isemilia a răspuns (pentru SanduFlorin0504):

Atunci sunt sanse sa mai cresti putin in perioada ce vine. Insa nimeni (nici macar un doctor) nu iti poate spune cu precizie ca da, vei creste pana la 1, 7. Lasa timpul sa treaca si vei vedea ce se intampla.

| Andreiomul a răspuns:

Poți să te apuci de înot sau de basket, cred că te va ajuta, plus că faci și sport și asta e sănătos.

| SanduFlorin0504 explică (pentru Andreiomul):

Pai da eu am intrebat pentru ca tata a spus ca era la fel a crescut dupa ce a gatat a 8a si toti fratii mei au peste 1.75 eu dupa ce am gatat a 8 a inceput sa cresc si ma masor odata la 2 luni sa vad cat am crescut si vad ca sunt cate 1, 5-2cm