| Anonim234134213423 a întrebat:

Salut, am 16 ani si am penisul necircumscris si as dori sa stiu care sunt riscurile, avantajele si daca se poate sa imi recomandati cativa doctori pe care i-as putea contacta in caz ca vreau sa imi tai preputul.

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Penisul necircumcis vine cu niste riscuri, dar sunt relativ minore si nu suficiente sa fie recomandata circumcizia universala.

Per total, circumcizia scade transmisia bolilor sexuale cu pana la 60% (dar tot cel mai bine te protejezi cu prezervativ), elimina aproape in totalitate riscul de infectii urinare (mic oricum la barbati) si previne cancerul penian (care e foarte rar oricum, 1 la 500 incidenta intre necircumcisi). Exista si unele studii conform carora circumcizia scade incidenta cancerului de col uterin in randul partenerelor celor circumcisi, dar din nou, diferentele sunt mici. Altfel, daca esti circumcis, nu mai faci fimoza si elimini riscul de infectii ale preputului, din nou, relativ rare.

Ca riscuri ale circumciziei, nu prea sunt. Operatia e foarte sigura, te vindeci complet in 30 de zile si nu iti afecteaza placerea sexuala - asta e un mit destul de circulat pe net.

Eu am ales sa imi tai complet preputul si ata la 21 de ani din motive de igiena si cosmetice.

Ca plusuri as zice:
- Penisul e mai curat si sta curat mult mai mult timp; nu mai ai miros specific, nu mai faci smegma, glandul e uscat si te simti proaspat jos etc.
- Se pune mai usor prezervativ si e mai comod de purtat in timpul sexului.
- E mai comod in chiloti sau costum de baie; nu ti se mai prinde plasa shortului de baie in preput, nu mai prinzi scame sub preput.
- Arata mai bine si nu putine fete s-au declarat incantate de faptul ca sunt circumcis.

Ca minusuri:
- 30 de zile fara sex sau laba post operatie;
- Ramane semn unde te taie; pe mine nu ma deranjeaza si o prietena a zis ca e chiar fain asa ca face vizibil ca esti circumcis si da bine. Pe unii ii poate deranja asta, totusi;
- Daca faci nudism, trebuie mai multa grija sa nu iti arzi glandul.

1 răspuns:
| siriusblack98 a răspuns:

Nu prea exista riscuri. Si eu am facut operatia de circumcizie cu ani in urma dar asta pentru ca era nevoie, nu dintr-un moft. Un principal avantaj este faptul ca igiena este mult mai usor de facut, asta in cazul in care la momentul actual nu iti poti decalota penisul complet. Al doilea il reprezinta aspectul (cu toate ca parerile sunt impartite). Un doctor nu am cum sa iti recomand ca nu mai tin minte sincer cum il chema. In orice caz, mergi la un urolog si el se ocupa, este ceva foarte simplu si in cam 30 de minute este gata. Sau cel putin atat imi amintesc ca a durat la mine.