| Stefanitza16 a întrebat:

Salut am 16 ani si am pojar de 3 zile:prima zi mi-au aparut bubitele acelea,a doua zii mam simtit rau cu febra si dureri de stomac,si azi ma mananca peste tot si foarte tare nu pot sa rezist folosesc mixtura mentolata la 30minute ma dau pe tot corpul.nu stiu daca e normal o asa mancarime, ar trebui sa ma duc sa consult un doctor sau e normal va rog sa ma ajutati

4 răspunsuri:
| Fllorentina a răspuns:

Hei Sfetii kiss, ste ceva foarte normal... NU TE PANICA.
Pojarul este cam asa: apare in trei zile, trei zile stagneaza si trei zile dispare, deci in total stai acasa 9-10 zile happy TImp in care nu ai voie sa faci baie, sa iesi afara. Trebuie sa stai la caldura sa nu te scarpini pentru ca iti att vor ramane cicatrici. Date cu crema aia si este in regula tongue.
NU TE TEME ca ai avut febra este normal ...altii patesc si mai rau... Deci nu are rost sa te panichezi.

Dupa ce stai 10 zile in casa atunci poti merge la un consul de medic.si asta pentru a nu aparea complicatii. Adica la adolescenti este mai dificil att cand apare pojarul si poate avea "reactii adverse " ( adica poate afecta chiar si vederea ) Nu stiu altceva ce sa iti mai zic... daca nu ai incredere in nimeni att roag-o pe mama ta sau chiar tu sa sune/ sa suni doctorul de familie. Dar sincer nu este cazul febra si restul simptomelor sunt normale chiar daca par ciudate happy

Baftasick*

| Husicel a răspuns:

E normal și o să mai suferi vreo 2-4 zile; din câte știu eu

| Robertty a răspuns:

UN LEAC BABESC VECHI Ungete tot corpu cu tuica si inveleste-te in ceva rosu o sa fie mai bine!
ce l putin asa mi-a facut mama cand eram mic!

| Kratos_2675 a răspuns:

Incearca sa rezisti altfel iti vor ramane asa, am avut si eu, vei sta acasa 2 saptamani, in prima iti vor aparea bubele si in a doua vor disparea, sfatul meu:nu te panica va trece ca orice boala a copilariei stai linistit si incearca sa mananci cat mai redus muraturi si te vei face bine sunt sigur de asta.