| lordblaze20 a întrebat:

Salut, am 16 ani si imi doresc foarte mult sa-mi fac proprii bani, deoarece consider ca nu este ok sa stau pe banii parintilor. Puteti sa-mi spuneti ca ce ma pot angaja pe o suma decenta de bani? Part-time.

Răspuns Câştigător
| 199onur7 a răspuns:

Bravoooo booooossssss insfarșit o intrebare de milioane happy happy mergi peste tot absolut peste tot cum ieși din casa cum pășești din casă nu mai ți cont ca este restaurată sau de pictură muncă sa fie cinstită te duci frate întrebi te duci tu personla frate singur si întrebi vorbește si te bagi la muncă frate

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani este foarte normal sa stai pe banii parintilor tai, fiindca esti minor si parintii tai au datoria legala si morala sa te intretina pana la majorat, cand implinind 18 ani poti sa-ti iei un job.

Pana atunci, datoria ta unica este sa iveti, mergand zilnic la scoala sa-ti completezi educatia, ca sa-ti poti face o cariera si un viitor cu ea.

Din pacate, nu exista suma decenta pentru copii ca tine, fiindca nu poti fi angajat legal decat 4 ore (max 6 ore) si numai in anumite joburi de muncitor necalificat.
Eu cred ca la anisorii astia nu ai nevoie de bani, odata ce mama si tata te hranesc, te imbraca si-ti asigura casa si masa.
Ti-as recomada sa pui mana serios pe invatat si sa-ti termini educatia si scoala, ca sa ai o sansa in viata, sa faci ceva, nu sa ramai toata viata muncitor necalificat pe camp, sau in constructii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe o suma decenta la 16 ani nu vei gasi.
Insa poti gasi pentru cativa banuti acolo joburi pe la Mc, Kfc si altii asemenea care se complica cu minori.

Din pacare la noi copii nu sunt incurajati sa isi ia responsabilitati de mici si nici nu iti bate nimeni capul cu asa ceva.

Drept dovada vezi cele doua comentarii de mai sus.

| dullcat a răspuns:

Buna.Te pricepi la instalat windows, devirusare, creat siteuri, etc?

| lordblaze20 explică (pentru dullcat):

Buna, da ma pricep la instalat windows, mentenanta( sa curat pc u sa i fac upgrade la piese etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Part-time poti lucra ca si ospatar, chelner, debarasor.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Sincer este foarte drăguț gestul tău, dar încă ești un copil.
Ai toată viata sa tragi și de " greul muncii", poți începe să lucrezi de la 18, faptul ca o sa ai un job o sa fie foarte obositor când ai liceu.