| Gogu221 a întrebat:

Salut, am 17 ani si de ceva timp ma simt trist mai tot timpul si ca nimeni nu este alaturi de mine, ma culc obosit, ma trezesc obosit. Am cautat pe google tot felul de chestii sa vad ce am si am inceput sa cred ca sufar de anxietate sau depresie, nu stiu cum sa va zic dar acum ceva timp aveam impresia ca o sa innebunesc la propriu. Credeti ca a fost un atac de panica sau chiar un semn ca innebunesc?

5 răspunsuri:
| Gogu221 explică:

Innebunesc*

| Mopmop a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este sa te inconjori de prieteni! Ia in calcul ca vor fi oameni si oameni, unii buni, unii rai insa asta e viata! Si cel mai important stabileste-ti un SCOP! Fie ca e unul economic, sentimental sau profesional. Nu te lasa dus de vant.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Incepe sa faci activitati care sa iti ocupe timpul, dezvolta-te pe plan persoanl, trebuie sa te simti bine tu cu tine. In momentele de fata e cel mai gresit sa iti spun sa iti cauti prieteni data fiind si situatia actuala. Avand o predsispozitie anxioasa depresiva parca nu ai nici o stisfactie in a avea prieteni, parca este ceva inutil si te zbati degeaba. Poti apela la un psiholog daca crezi ca situatia este prea avansata sau poti alege sa te vindeci tu in timp, am trecut prin asta si stiu ce vorbesc. Cel mai bine e sa faci lucruri care iti aduc tie fericirea. Sa te pui pe tine pe primul loc.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu cred ca e nici semn ca innebunesti si nici atac de panica.
Incearca sa-ti gasesti un hobby care sa te faca sa te simti special sau sa-ti faci prieteni noi. Nu-ti forta prieteniile, nu forta lumea sa fie alaturi de tine. Fii prietenos si comporta-te natural cu toata lumea pentru ca intr-o zi vei gasi pe cineva care sa-ti fie alaturi. Poate deja ai pe cineva si doar simti tu ca nu este langa tine. Poti sa-ti iei un moment sa contemplezi asupra acestor lucruri.
Nu tot ce-ti spune Google ca ai trebuie neaparat sa ai. Poti sa consulti un specialist daca vrei sa stii clar daca ai ceva si ce ai.

| DascaluIoan a răspuns:

Răspunsul la ce s-a întâmplat este unul simplu: gândești prea mult. Încearcă să faci ceva ce îți ocupă timpul: sport, muncă învățat, citit, orice; doar să îți placă și să te țină ocupat.