| geeeorgiannnaaa a întrebat:

Simt ca innebunesc, simt ca sunt la capătul puterilor, simt ca o iau razna. am 17 ani, de 2 luni nu am mai ieșit deloc afara decât la magazin și atât. petrec enorm de mult timp pe telefon, nu fac exerciții, nu-mi ocup timpul cu alte activități și lucrurile astea m-au afectat destul de mult. încep sa îmi inventez singura boli, sa fac atacuri de panica din vina mea fiindcă ma gândesc la toate prostiile, ma panichez din orice și ma gândesc mereu la lucruri rele. noaptea când ma culc ma gândesc ca poate nu ma mai trezesc. îmi vine sa o iau razna, simt ca nu mai pot. ar trebui sa iau legătura cu doctor mea de familie? va rog sa veniți cu sfaturi, chiar cred ca am ajuns la depresie și anxietate

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai si ce te opreste din a iesi afaralaughing) Ca doar nu ai lacat pe usa.

| Floridori a răspuns:

Intrebarea logica este: de ce nu iesi din casa, sa faci plimbari, sa vezi lumea? Daca asta e cauza problemelor, de ce ai incetat sa mai iesi?

| geeeorgiannnaaa explică (pentru Floridori):

Pentru ca nu am cu cine. am foarte multe stări ciudate. îmi e și frica sa dorm și nu știu ce sa fac

| Floridori a răspuns (pentru geeeorgiannnaaa):

Ideea este ca poti merge la psihiatru pentru a lua tratament si pentru a ameliora aceste stari insa ele nu vor trata cauza iar cauza, tu o cunosti deja, deci de ce sa incerci sa lucrezi la efecte cand poti lucra la cauza?
Pana acum cum aveai cu cine si in momentul asta nu mai ai?
Incearca sa iti faci un prieten, poate ca asa ai mai multe motive sa iesi la plimbare daca spui ca nu ai cu cine sa mai iesi...
Ce s-a intamplat cu prietenii cu care mergeai la plimbare pana de curand?(ca ma gandesc ca inainte aveai cu cine, daca ieseai).

| geeeorgiannnaaa explică (pentru Floridori):

Ma mai întreabă lumea dacă ies afara dar eu tot refuz, nu inteleg nici eu de ce. îmi doresc sa fiu iar ca inainte, sa nu am toate aceste probleme, sa nu pot sa dorm, sa mi inventez boli și altele

| Floridori a răspuns (pentru geeeorgiannnaaa):

Pai numai tu poti schimba asta.Atunci cand te invita afara, accepta, chiar daca nu ai chef.In grupul de prieteni, o sa iti vina.Aerul curat iti face bine.
Daca tu singurica, stiind cauza, nu poti remedia problema, atunci singura optiune ramane medicul psihiatru.Dar iti recomand sa incerci singura sa iesi din acest abis.