| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o problema foarte grava,sufăr de fobie sociala de ceva timp, am multe traume din trecut. Mama mea l-a lasat pe tata pentru un om de nimic când aveam eu 12 ani si de atunci stau cu ea si acel gun*i ca altfel nu îl pot numi. acum eu am 18 ani,dar nu m-au lăsat sa ies, efectiv ăla ma obliga sa stau numai în casa, se lua de mine mereu, făcea scandal. Eu nu am fost scoasă în lume, umblată, am fost tinuta numai în casa mereu, nu ma lăsa nici pe afara sa ies si acum din cauza lui si din cauza fostului mereu care m-a agresat si aveam probleme psihice, era sa ma omoare, acum sufăr de anxietate si fobie sociala. Cred ca am intrat si în depresie și nu știu cum sa ies, credeti-ma ca vreau sa fiu o persoană normală, v reau sa fiu comunicativa cu toata lumea, am momente în care vreau sa îmi iau viata sa ma scap. Dorm foarte mult, aveam zile în care ma trezeam la 2, ma culc la 3 4 5, astăzi am reușit sa ma trezesc la 11, nu pot merge la cumpărături fără sa tremur sau sa am atacuri de panică daca stau la coadă sau când sunt privită. Nu m-am putut angaja din cauza asta,nu știu ce să mai fac, efectiv ma doare sufletul,vreau sa plec de aici dar cum daca eu nu pot iesi în lume? Cu apropiații sunt o persoana normala, dar asa nu si chiar vreau sa ma vindec, sa ma pot uita în ochii persoanelor când port un dialog si sa fiu o persoană normală, stau numai în casa si îmi plâng de mila, de mersul la psiholog nici nu mai zic...nu îmi permit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Incearca totusi sa cauti un loc de munca unde nu necesita lucrul cu publicul. Gen la spalat de vase intr-un restaurant, sau intr-o fabrica/depozit de orice. Trebuie sa-ti gasesti tot curajul pe care poti sa-l storci din tine, si sa faci asta. In timp te vei obisnui la locul de munca si incetul cu incetul o sa-ti dai drumul la socializare. Iti trebuie doar rabdare si expunere treptata la societate. Nu o sa fie usor, dar macar ai un scop.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, mai este un baiat aici care sufera fix de aceleasi probleme ca tine. Numele lui este 4evergentelman. Ar trebui sa stai de vb cu el, pentru ca el te-ar intlege cel mai bine. Deasemenea, n-ar fi rau sa apelezi la un medic. Nu stiu daca psihilog sau psihiatru, nu ma pricep. Capu' sus, dupa ploaie vine si soare.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru Sportacus123):

Si psihologul iti poate prescrie, dar doar in cazuri foarte grave.

| Evans3110 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună,multumesc mult!
O sa îl caut si îi voi scrie.

| carlyy1765 a răspuns:

Salut, un psiholog ar fi cea mai buna idee.Îți poți lua carti despre aceste probleme. Cauta pe google carti de genu, cere păreri, opinii ca sunt sigura ca sunt mult mai ieftine decât o ședință la psiholog. Pot fi sfaturi utile în acele carti, cât de mici ar fi ele.

| Ilo003 a răspuns:

Buna.

Scrie-mi pe Instagram (elena.gurea)
Dacă dorești sa vorbesti.