| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 18 ani insa eu personal ma simt mai in varsta. De ce spun asta? Pentru ca nu am parte de efectiv nimic care sa imi aduca fericire, nimic, m-am saturat sa fiu asa, ma consider urat, de relatii am tot avut parte, n-am dus lipsă, dar ma simt al nimănui, parca nici de o relație nu ma simt in stare, nu vreau nimic, totuși eu caut fericire, sa fiu fericit. Cu prietenii nu prea am mai ieșit, am stat mai mult cu familia, insa nici familia nici cu familia nu ma am prea bine in sensul ca părinții mei parca nu au viața in ei, sunt mereu supărați și nici ei nu pot sa ma ajute in orice caz sa ies din starea asta care ma distruge încet încet, dupa mine as pleca de acasa dar sunt constient ca mi-ar fi foarte greu pe cont propriu asa de tanar, nu stiu cui sa strig ajutorul efectiv, nu stiu, in viata asta trăim pe cont propriu si fiecare doar le are pe a le lui. Sa fie aceste stari un prag spre maturitate? Cu toate ca eu nu cred asta. M-am saturat sa par ca nu am nimic cand de fapt ma simt ca si cum sunt ca o frunza în vânt care nu isi găsește bunăstarea niciunde.

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Atunci iesi din casa cu prietenii daca nu mergi la biserica si mai citeste o rugaciune din cand in cand...

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu te simti "mai in varsta" pentru ca nu ai ajuns acolo sa ai idee cum se simte unul in varsta!
Ceea ce simti tu se poate numii DEPRESIE si este strans legata de lipsa iesirii la soare, lipsa vitaminei D din corp si odihna de noapte, cand se produc 2 hormoni vitali creierului, responsabili cu linistea si fericirea noastra.
Acesti hormoni se numesc: SEROTONINA si MELATONINA si se produc NUMAI cand dormim intre 10 seara si 2 noaptea.
Lipsa somnului intre aceste ore, pe termen lung, declanseaza boli psihice, care incep cu neliniste, depresie, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenia samd.

Procesul se poate reversa complet daca ai grija si iesi zilnic la soare, sa te plimbi sau faci sport in aer liber si daca dormi noapte de noapte, de la ora 10 seara pana dimineata.

Hrana sanatoasa, soarele si somnul, sunt elementele care iti vor aduce zambetul pe fata si fericirea in suflet!

| doctorandus a răspuns:

Madrid e mai la Vest decat Londra, dar are fus orar central-european. Asta e o conventie. A doua conventie este ora de vara. Deci afirmatia cu culcarea depinde de doua conventii subiective.

Dap, Mardid 22 iunie 2022, ora 22:00, Soarele a apus de 12 minute.

Deci afirmatia "culcarea obligatorie la ora 10 seara fiindca numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea, se produc cei doi hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina" n-are nimic obiectiv in ea, dar absolut nimic. Nu e doar o afirmatie bizara, ci e afirmatia unei persoane care nu reflecteaza la ce afirma. Sau, cum se mai spune, vorbeste gura fara ea.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
In primul rand nu trebuie să te mai consideri urat.
Cu siguranță că ești frumos in felul tau.
In al doilea rand, legat de fericire cu siguranță că poți fi fericit. Legat de stările tale, este posibil sa reprezinte un prag spre maturitate.Si eu in adolescenta aveam niste stări asemănătoare dar au mai dispărut odata cu trecerea anilor.
Ce e de făcut în cazul tau?
Ideal ar fi sa nu te lași cufundat în stările astea toxice.Incearca sa ai o rutina productiva in fiecare zi și pune-ti cat mai mult creierul la contribuție.Citeste cărți, ieși afară să faci sport sau la socializare cu prietenii.De asemenea investește timp in hobbiurile care îți aduceau bucurie în suflet.
Seteaza-ti un scop în viață sau gândește-te la un proiect de viitor.
Cu un proiect de viitor gândurile îți vor fi concentrate pe acel proiect iar stările tale vor dispărea.
Dar înainte de toate identifica-ti principalele calități și aptiduni pe care le ai și valorifica-le într-un domeniu care îți place.
Fă-ți și o prietena, dar prietena sa fie de nasul tau
Poate cu o partenera potrivită și compatibila vei trece mai ușor prin stările tale.
Dar i-a in calcul să trăiești și cont propriu.Tu ai zis că ai 18 ani, acum daca ai bacul mai ramai acasă un an dar dacă ai terminat școala încearcă să îți iei zborul. Poate daca vei trai singur te poți învăța cu multe chestii și poate o să îți depășești multe frici.
Hai capul sus și nu uita că după vreme rea intodeauna apare soarele.
Succes pe mai departe!

| Gabriel2424 a răspuns:

E decât o senzație, gaseste niste activitati pe care sa le faci, alergari prin parc, sală, plimbari pe undeva, încearca sa te descoperi, iesi la un suc ceva, uita-te la un film ceva.Referitor la afirmația, "aș pleca de acasa" sa pleci ca să ce, poate ai bacul daca ai 18 ani, daca-l iei bine, daca nu iar bine, gândeste-te ce ai putea face cu viața ta, ce-ți place să faci.