| sbboy a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Ce informatii stiti despre procurori(ce face, ce zice, expresii)? Nu ma supar daca imi dati o pagina web.Am mare nevoie de expresiile pe care le foloseste in timpul procesului.
Va multumesc mult...

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general un procuror supravegheaza si controleaza urmarirea penala efectuata de organele de politie, efectueaza urmarirea penala in cauzele date in competenta prin Codul de procedura penala, intocmeste rechizitoriul in toate dosarele penale, trimite dosarele spre judecata la instanta competenta si sustine acuzarea in cauzele penale, in cadrul sedintelor de judecata.
In cursul urmaririi penale dispune orice masura pe care o considera necesara personal ori la cererea partilor din dosar, solicita instantei aprobarea unor masuri (perchezitie, ascultare a telefonului ori ambientala etc), poate organiza prinderea in flagrant, asculta invinuitii, partile vatamate si martorii, respectiv strange intreg probatoriul necesar luarii unei hotarari de trimitere in instanta ori a altei masuri procedurale(neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarire penale, luarea unei masuri administrative).
In timpul procesului poate ridica exceptii, raspunde la exceptiile ridicate de instanta din oficiu ori de catre celelalte parti, poate pune intrebari inculpatului, martorilor si expertilor si apoi, la judecarea in fond, prezinta faptele de care este invinuit inculpatul, dovezile pe care se sprijina, incadrarea juridica a faptelor si solicita pedepsirea.
Expresiile general folosite sunt:
Domnule presedinte si onorata instanta,
Prin rechizitoriul Parchetului de pe langa Judecatoria Z(Tribunalul, Curtea de Apel, etc, dupa caz) inculpatul XY (si apoi prezinta toate datele de identificare a inculpatului) a fost trimis in judecata pentru urmatoarele fapte(insira succint toate faptele retinute prin rechizitoriu). Inculpatul se face vinovat de aceste fapte, conform dovezilor aratate in rechizitoriu (le enumera succint). Faptele lui se incadreaza in infractiunile de. prevazute si pedepsite de art...Cod penal(indica fiecare infractiune din cod, cu denumirea ei, articolul si alineatul in care este prevazuta). Solicitam onoratei instante sa pronunte o pedeapsa cu privarea de libertate(sau cu amenda, dupa caz), orientata spre minimul prevazut de Codul penal(ori maximul dupa caz), avand in vedere ca inculpatul a recunoscut fapta(ori n-a recunoscut) si ca beneficiaza de circumstante atenuante (ori se cere aplicarea celor agravante).
Poti cauta pe internet rechizitorii ori hotarari judecatoresti in cauze penale si sa le citesti, totdeauna acestea contin ceea ce spune procurorul. Numai bine!