| Pssn13 a întrebat:

Salut, am nevoie de niste sfaturi. Sa va spun povestea mea, e destul de lunga si as avea nevoie de niste sfaturi, asa ca va rog tare mult s-o cititi.
N-o sa spun din ce oras sunt si nici din ce scoala, dar sunt in clasa a 8-a, am 14 ani, peste cateva luni fac 15, si o duc din ce in ce mai rau. Ei bine, in primul rand ma gandesc foarte des la sinucidere pentru ca sunt un esec, practic o dezamagire. Sunt urat cu spume cu o fata de drogat-betiv, si corp de slabanog fara forta, am palmele rosii pe partea de sus, toti se mira de la chestia asta, banuiesc ca de la circulatia sangelui. Sunt destul de prost, adica genul de persoana cu care n-ai ce vorbi, am prea putine lucruri in comun cu restul lumii, intr-un fel un tip izolat, sunt timid si nu prea stiu sa vorbesc cu lumea, doar ca uneori ii fac sa rada, dar defapt cred ca rad de mine nu de ceea ce spun, asta ar fi descrierea mea fizica si morala, nu vi se pare chiar asa de rau, nu?
Ma simt un om oribil. La carte, pana in clasa a 6-a ma duceam la multe concursuri si luam punctaje destul de bune in jur de 80 pct, iar mediile erau peste 9.50, dar intra 7-a m-am mutat. Notele in a 7-a au fost putin mai mici dar media generala 9, 41. Destul de ok, dar din clasa a 8-a…… Am inceput cu notele mici, iar semestrul asta e un dezastru absolut, am un 4 la fizica, un 5 la istorie si inca un 4 la romana. Am scris notele ca sa vedeti involutia, totusi lucrurile s-au inrautatit. Lucrare la civica (joia trecuta), acolo nu invata nimeni si e relativ usor sa copiezi, pe sem 1 am avut media 9 si n-am invatat un cuvant. Totusi, de data asta s-a intamplat ceva mai special. Colegul de banca cu caietul sa copieze, eu nu m-am uitat in el, dar l-am atins in spirit de gluma, atunci profesoara (ii dau in jur de 30, habar n-am cati are) mi-a luat mie lucrarea, nu colegului, si a zis ca-mi trece 4. Mai luase si alte lucrari, dar de la cei ce copiau pe bune. Atunci eu am mai rupt o foaie de hartie de la mijloc si am scris pe ea lucrare la civica, numele meu, data, si mare pe foaie o injuratura. Ea a vazut foaia ca e la mine pe banca, nu si ce scria in ea. Eu am mototolit-o si am vrut s-o arunc dar ea mi-a cerut sa i-o dau, va imaginati voi cam ce s-a intamplat dupa, m-am ales cu nota 1 si referat la director pentru scaderea mediei la purtare la 4. Maine e sedinta, ai mei n-au aflat. Stau si m-a intreb ce-o sa se intample, pe primul am avut-o 10 si as ramane repetent cu 7 la purtare. Ma simt o javra, de la premiant la repetent (cred, am auzit ca stau un an acasa dar si asta ar fi un dezastru), si dupa lucrare ea ne-a vorbit de dreptate, cica a vrut unu sa-i loveasca masina ca ea sa-i plateasca toate daunele aluia, ca unde e dreptatea in tara asta, ca nu stiu ce, si imi face asta mie. Practic nu mai am niciun viitor, cand eram mic, eram o speranta pentru ai mei, acum...
Ma detest in fiecare zi pentru ce spun si pentru ce fac, sau ce nu fac, ma uit in oglinda si spun Satana, imi dau pumni in cap, si asta inainte de faza cu civica. Simt ca sunt un nimic si nu merita sa traiesc, altii si-ar dori viata pe patul de moarte, eu spun ca vreau sa mor, ma consider un tampit, si un gunoi. Cand ajung acasa de la scoala, am iesiri nervoase, asa mi-am spart telefonul dand cu el de perete (un telefon decent de 4 inchi, nu va inchipuuti), si i-am mintit pe ai mei ca mi-a scapat din mana. Ii vad pe altii ca se distreaza si ca vorbesc intre ei, eu stau si privesc in gol. Legat de fete, sunt o catastrofa, pai la ce fata am, voce, si atitudine de fraier ce gafeaza mereu, nu ma mir. Sunt singurul din clasa care nu se duce la banchet, habar n-am sa ma distrez. Chiar nu-mi place idea. Nu ma bucura deloc atmosfera aia de petrecere, sa stau imbracat un costum si sa ascult manele. Ii prefer pe 2pac si Dre, cred c-ar fi mai smecher asa, nush.
In fine, probleme de adolescent, macar nu mai aud ca intotdeauna certuri intre parintii mei, dar am impresia c-o sa revina, habar n-am.
Daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi sau ceva, pentru ca ma simt oribil in pielea mea (care piele ca-s slabanog?) si chiar ma gandesc din ce in ce mai des la sinucidere.

Răspuns Câştigător
| SSJGohan3 a răspuns:

Mai baietas, stai calm probleme din astea am avut si eu sau cel putin o perioada le-am avut. Am fost si eu copil olimpic si am cazut direct la note mici..la mine era voita faza un fel de razvratire impotriva societatii, dar treaba e buna. Deci ai zis ca esti urat, stai calm asta in timp se poate schimba, tu poti doar sa iti ajuti corpul sa mananci sa faci ceva sport in fiecare zi inainte de culcare, nu e nevoie ceva greu vreo 5-10 minute de flotari/genoflexiuni/abdomene pe seara te vor ajuta. Vei incepe sa arati macar fizic nu fata mai binewinking fata de obicei se schimba in timp stai calm eu pe la 14 ani eram plin de acnee si nu ma simteam chiar un "don juan" al femeilor, dar asta in timp s-a schimbat (dupa ce am facut 16 ani am inceput sa devin mult mai frumos la aspect fizicwinking si bineinteles intre timp ma antrenam mintal). Deci cat timp tu te consideri acum urat si nu prea ai ce face sa schimbi asta poti la fel de bine sa te dedici a deveni o persoana frumoasa mintal, sa cunosti mai multe, sa incerci sa vezi altfel lumea. Te-as sfatui sa incerci sa fii sincer cu tine si cu toata lumea si sigur nu vei avea probleme, ei isi au asteptarile de la tine iar tu iti spui pe fata convingerile. Asa ei se vor astepta la rezultatul care il vei obtine. Acum te sfatuiesc sa vorbesti cu ai tai pe un ton de maturitate si le zici exact ce ai patit, la faza cu profesoara da nu prea e vina ta, doar ca nu te-ai putut stapani, e foarte greu sa te stapanesti cand esti acuzat si nu e vina tawinking dar se intampla. Incearca sa explici intr-o maniera cat mai sincera si nu minti. Personal prefer genul de muzica pe care il asculti tu in detrimentul manelelorwinking so stai calm daca asculti 2pac si dre si altele cred ca vei invata multe lectii de viata importantewinking si dupa ce ajungi la 20 ani si te crezi o persoana care merita placuta mintal macar poti face operatii estetice. Daca chiar ai invatat vei avea si bani pentru ele so no problemwinking Toate se rezolva, doar fii sincer cu tine si spune-le persoanelor care ar trebui sa te ajute, fa-o sincer si incearca sa nu tragi in piept, daca ne gandim la profesoara si ea a avut dreptate. Vrea sa inveti, vrea sa-ti dea o lectie..bine ca ea nu stie de ce ai facut tu astea si cum a fost intamplarea. Foloseste-ti empatia si vei intelege si pe altii, daca ai nevoie de o convorbire in particular da-mi mesajwinking Sinuciderea nu are senswinking so stai calmhappy Tu te iubesti? Daca da, pentru ce? Exteriorizeaza acele calitati, daca nu, ce au altii, ce iubesti, de ce nu le ai tu, si de ce nu te chinui sa obtii acele aptitudini, daca vrei e usor.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Madesz a răspuns:

Nu te mai autocaracteriza așa! Dacă tot zici ca ai avut medii bune, poți să le îndrepți..nu? Dacă ești slăbănog, mănâncă. Și. Sinucidere? Maii, ai toată viața înainte! Ești abia pe la început! Ai grija ce faci, cum crezi ca s-ar simți părinții tăi după ce ar afla ca te-ai sinucis? Ești cu capul pe umeri, gândește! Tu nu ai prieteni? Invita-i la tine să vizionați un film. Sau în stradă cu mingea la un fotbal. Mai ieși si tu din casa. Sper ca te-am ajutat cât de cât. happy

| Stoica_Paulica_1995 a răspuns:

Esti un satanist(fara suparare)te rog nu mai asculta unele lucruri am si eu unul in clasa dar si-a gasit un prieten foarte destept si el acum e cel mai popular,M-am simtit si eu la fel ca tine,Te rog nu te sinucide,nu ai de ce,gasesteti un prieten,baga-te in seama,fa glume,te poti apuca de un sport,si asa vei deveni mai bun, nu te mai simti oribil, daca nu te omori nu te droga, asta tot te omoara, Sper ca te-am ajutat