| SteauaROsie a întrebat:

Salut

am o dilema
nu vreau sa fac vreo greseala (sa dau niste bani de pomana)

daca imi iau aceasta placa de baza:http://www.cel.ro/......m3-matx-l/

si daca imi iau niste rami cam asa:http://www.cel.ro/memorii/memorie-kingston-2x4gb-ddr3-no n_ecc-cl9-l/

credeti ca se potrivesc?

chestiile care se aseamana intre placa de baza si rami sunt:

placa de baza cere rami model ddr3
si suporta

pana la 32 gb rami

dar aici am dilema

la unele placute de rami

au o tensiune de alimentare

1, 5v sau, 1, 6v

credeti ca tensiunea de alimentare a placutelor rami reprezinta o problema?

recomandati mi voi niste placute rami pana in 200 lei (de 8gb)

1 răspuns:
| JASMYNA88 a răspuns:

Nu cred ca reprezinta, dar eu te intreb acum..pentru ce iti trebuie 32gb ddr? ce vrei sa faci? in primul rand calc nu iti suporta maximul. eu am 8gb ddr si imi sunt arhisuficienti, adica ma pot juca orice joc si sa am orice soft, nu iti trebuie maximul. placa de baza pare ok.dar nu da bani inutili pentru ceva ce nu vei folosi(la rami ma refer). si app. orice ddr3 iti suporta placa. dar eu ti-as recomanda sa nu iti iei Asus placa..eu asa am avut-o si s-a ars la prima cadere de tensiune. dar tu daca iti schimbi placa de baza ma gandesc ca procesorul il pastrezi? adica placa e compatibila cu procesorul ca altfel trebuie sa il iei si pe ala..sia tunci ti-as recomanda un Intel minim dual core.