| nuaminspiratielol a întrebat:

Salut, am o mica dilema si vreau niste raspunsuri. Sunt prietena cu o fata de 3 ani. Nu-mi pot da seama a cui e vina, dar ma enerveaza la culme de cateva luni. Mi-a copiat stilul vestimentar, se da inteligenta(spun asta fiindca mi-a demonstrat de n ori ca nu stie despre ce vorbeste), se plange incontinuu de diverse lucruri si totusi, cand ii spun de mai multe ori cum ar putea face ea nu schimba nimic! E in acelasi liceu cu mine si deja mi s-a scarbit sa mai vorbesc cu ea, dar anul acesta va pleca la facultate si ma gandeam ca mai pot suporta pana in octombrie, dar sincer, e din ce in ce mai greu. Nu imi place cum este, simt ca ma trage in jos. De fiecare data cand iesim si nu suntem doar noi 2, incearca sa impresioneze si vorbeste peste mine, ma contrazice la orice chestie ca sa para inteligenta, dar scuzati-mi exprimarea, este o parvenita. Incearca sa fie ca mine, si nu, nu e o parere, ea chiar mi-a zis ca vrea sa fie ca mine din pdv comportamental. Sa faca ce fac eu, sa se imbrace ca mine, etc. Nu vreau sa ma cert cu ea, dar nici sa mai fiu nervoasa incontinuu. E o prietena adevarata? Imi puteti da un sfat/o parere? Orice este binevenit, multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| crud a răspuns:

Nu stiu daca se mai poate pune problema de prietenie adevarata. Ea nu este EA, este artificiala, iar tu nu esti sincera cu ea, in sensul ca nu ii spui ce simti. Ba chiar ai gasit si calea de a iesi din impas fara sa "cazi rau", adica sa astepti asa pana pleaca ea la facultate si atunci pfiu, ai scapat. Cred ca ceea ce este intre voi nu mai este ok si ar fi bine sa inceteze. Daca vrei sa fie ca la inceput, atunci ai putea sa-i spui frumos si calm ce te deranjeaza si, in acest caz, alegerea ii va apartine: ori se schimba ori o rariti.

1 răspuns:
| ibaal a răspuns:

Asta pare o relatie de prietenie bolnavalaughing
O inchei si gata!
Nu toate prieteniile sunt menite sa rezite pentru totdeauna.
Multe sunt doar pasaje din viata!
Aia e!
Mergi mai departe! De ce sa stai mereu in tensiune si nervi?!winking