| ForeignO a întrebat:

Salut

Am o problema. Ador teatrul si vreau sa dau la liceul de arta Haricleea dar problema e ca e prost(e confirmat, chiar e). As mai vrea tot odata sa merg la Gheorge Munteanu-Murgoci. Si am urmatoarele :

Matematica-Informatica
Intensiv informatica

Matematica - Informatica
Bilingv limba engleza

Matematica informatica

ȘTIINȚELE NATURII

ȘTIINȚE SOCIALE

Filologie
Bilingv limba engleza

Unde ma sfatuiti sa ma duc?

Si cam ce discipline se fac la fiecare specializare?

Mersi)

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

La mate-info intensiv info faci multa matematica si informatica, la fel ca la mate-info simplu, doar ca am impresia ca la intensiv faci cateva ore in plus pe saptamana la informatica; la bilingv engleza dai teza la aceasta materie, deci este singurul profil la care dai 5 teze (cel putin asa era in liceul meu); la stiintele naturii faci bio, chimie, fizica la greu, ceva mate, dar mai usor decat la mate-info, M2, poti opta mai tarziu pentru o facultate de medicina, farmacie, biologie marina, etc; la stiinte sociale se pune accent pe istorie, geografie, in general cam tot ce cuprinde si denumirea. Faci foarte putina matematica si foarte usoara. La Filologie Bilingv (acelasi profil l-am urmat si eu), faci multa romana, engleza (la care dai teza), geografie, istorie, latina (teza+bac!), matematica faci doar o ora pe saptamana, iar din clasa a XIa ti se scoate de tot, in schimb ti se introduce in plus 1-2 ore la o a treia limba straina (eu am facut spaniola).
Nu am cum sa te sfatuiesc unde sa te duci, nestiind preferintele tale, cunostintele pe care le-ai dobandit si mai ales cele pe care vrei sa le valorifici in continuare. Nu trebuie sa te iei dupa cei din clasa, unde se duc ei sa te duci si tu, sau dupa ce zic parintii, important este sa-ti alegi un profil care sa-ti placa si sa te avantajeze. Degeaba aplici pentru mate-info, daca tu esti buna la romana, limbi straine. Poti fi de nota 4 la o materie, si de 10 la alta.
Mult succes!

1 răspuns:
| Emeraude a răspuns:

Multumesc pentru fundita.
Imi pare rau insa ca nu s-au avantat mai multi utilizatori in a raspunde la aceasta intrebare. Pacat ca desi ai dreptul la informare, multi evita sa ti-l ofere.sad
Succes in continuare si sper ca ti-am fost de folos cu ceva!
Pupici