| CantamSiColoram a întrebat:

Salut, am o problema care mi se pare naspa rau de tot...Cand se intampla o bataie sau o altercatie ceva, chiar daca nu sunt eu implicat, dupa 1 minut incep sa tremur, nu mai am putere/vlaga in maini si picioare. E aiurea ca eu din fire nu ma feresc de "probleme" si pentru un minut am curaj sa fac orice, dar dupa un minut se duce tot curajul. Imi da senzatia ca nu am putere, si nu pot sa ma misc normal cand am senzatia aia, am impresia ca nu sunt rapid sau chestii de genu'. Se cheama "Adrenaline rush" si e un lucru care ni se intampla tuturor dar ma uitam la altii, cand aveau adrnalina nu tremurau ca handicapatii, eu in schimb sunt nesigur pe mine cand am adrenalina. Am citit pe net, "Fight or Flight" se cheama procesu' asta, dar, logic, in situatia mea nu am cum sa "fight" ca clachez, si aleg calea fara bataie de fiecare data, iar dupa incident, imi pare rau ca nu i-am batut pe toti implicati. Nu stiu ce-i de facut, si nu-mi spuneti ca e normal ca in cazul meu nu e normal.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Adevarul e undeva in tine, in firea ta.Ai o repulsie fata de violenta,ca un soi de alergie la aceste manifestari. Faptul ca in,, primul minut,, esti in stare sa reactionezi se explica prin actiunea involuntara, reflexul necontrolat, actiunea subconstientului.De obicei,la manifestarile violente,acest subconstient care,, lucreaza,, sub comanda instinctelor primare (instinct de autoaparare, de atac, dorinta de supravietuire)

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Scuze pt.intrerupere.Defectiune tehnica... Asa cum spuneam, acest subconstient,, lucreaza,, mai mult timp, direct proportional cu gradul de violenta.Ca exemplu, in cazul cuiva care loveste cu un cutit.Prima miscare poate fi declansata de ura, de dorinta de distrugere, de nevoia de aparare. Apoi pot urma zeci de lovituri necontrolate, datorita instinctelor primare, pierdute de sub control.Trebuie sa inveti sa controlezi ce se intampla inainte de acel minut, cand spui ca ai fi in stare sa...Pentru acest control, orice tip de arte martiale incepe cu lectii privind controlul asupra reflexelor involuntare.Un om neantrenat reactioneaza haotic, fara sa poata intrevedea finalul, pentru ca instinctul natural de atac si autoaparare ale omului s-au atrofiat in timp, nemaifiind obligat sa lupte fizic pentru supravietuire.Isi poate reactiva aceste reflexe controlate doar prin antrenament, atat fizic, cat si mental.

| jhonsmyth a răspuns:

Da,cu siguranta este din lipsa de calciu...baftahappy